Praca w IT – zadania stojące przed osobami na różnych posadach

Autor: Artykuł partnera
Data: 06-12-2022 r.

Praca w branży IT cieszy się sporym uznaniem i uchodzi za bardzo prestiżową. Mają na to wpływ m.in. wysokie zarobki i nieustanny kontakt z nowymi technologiami. Zwykle trudno otrzymać pierwszą posadę w tej branży i trzeba wykazać się sporą znajomością danego działu. Czym zajmują się ludzie w IT?

SAP Consultant – na czym polega jego praca?

Jednymi z najbardziej wymagających, ale także opłacalnych, są zadania konsultanta SAP. Praca na tym stanowisku polega na wdrażaniu do różnych przedsiębiorstw oprogramowania SAP. To system z możliwością personalizacji, który przechowuje dane dotyczące przedsiębiorstwa i usprawnia zarządzanie zadaniami.

 

Konsultant SAP musi wprowadzić system od zera w danej firmie, dopasować go pod oczekiwania i potrzeby przedsiębiorstwa, a następnie wdrożyć całą kadrę w zasady dotyczące jego obsługi. Poza tym w początkowym etapie czuwa on także nad poprawnością działania oprogramowania.

Czym zajmuje się programista?

Programistę nazywa się także developerem. W swojej codziennej pracy posługuje się on językami programowania, na podstawie których tworzy nowe aplikacje czy systemy. Do najpopularniejszych języków programowania należą Python czy Java. Developerzy pracują na kodach i posługują się w pracy językiem angielskim. W programowaniu wyróżnia się wiele różnych specjalności.

Niektórzy zajmują się projektowaniem technicznych aspektów aplikacji, a niektórzy np. jej designem. Zadaniem developerów jest także nanoszenie poprawek na wadliwe oprogramowania i ulepszanie swoich systemów. Praca programisty to najczęściej praca zdalna, dzięki czemu devowie mogą wykonywać swoje obowiązki z różnych zakątków świata.

Co robi tester oprogramowania?

Tester oprogramowania to osoba, do której trafia kod stworzony przez programistę. Tester musi weryfikować poprawność działania nowych oprogramowań i sprawdzać je pod wieloma kątami w celu wychwycenia jak największej liczby nieprawidłowości. To od niego i zgłoszonych przez niego błędów zależy, jakie poprawki zostaną naniesione na dane oprogramowanie. Im więcej błędów znajdzie tester, tym lepiej, ponieważ developer będzie mógł poprawić więcej aspektów aplikacji.

Testerów dzieli się na manualnych i automatycznych. Manualni zajmują się ręcznym skanowaniem oprogramowań i poszukiwaniem błędów na własną rękę. Automatyczni wykorzystują do tego stworzone przez siebie systemy, które znacznie przyspieszają pracę i automatycznie wynajdują błędy w działaniu nowych aplikacji. Tester oprogramowania to jedno z najbardziej pożądanych stanowisk w branży IT, więc dość trudno jest zdobyć pierwsze zatrudnienie w tym sektorze.

DevOps Engineer – co robi na co dzień?

Nazwa inżyniera DevOps pochodzi od dwóch sektorów IT – development i operations. Głównym celem połączenia działu programowania z działem zarządzania jest pomyślna i sprawna współpraca między nimi. Dlatego do zadań DevOps inżyniera należy monitorowanie powstawania np. jakiejś aplikacji od samego początku, czyli od jej projektowania, aż po produkt końcowy i jego dalszą drogę.

Inżynier DevOps usprawnia komunikację między działami, kontroluje procesy i czuwa nad tym, aby droga oprogramowania od rozpoczęcia tworzenia do wdrożenia do użytku przebiegła jak najsprawniej. Praca na tym stanowisku wymaga bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności, co przekłada się także na zarobki, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

IT Project Manager i jego zadania

IT Project Manager to osoba, która dowodzi zespołem w IT. Może zarządzać np. grupą programistów i testerów, którzy pracują nad jakąś nową aplikacją. Do zadań managera projektu należy rozdzielanie zadań na poszczególnych pracowników, raportowanie działań klientowi czy dysponowanie budżetem.

IT Project Manager musi dbać także o to, aby grupa dotrzymywała terminów i aby projekty były realizowane na czas. Poza znajomością branży, w której pracuje, manager projektu musi sprawnie komunikować się z zespołem i mieć zdolności przywódcze. Powinien dobrze organizować pracę każdego członka zespołu oraz swoją.

Artykuł partnera

Tagi: IT, SAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42446 )
Array ( [docId] => 42446 )