Co może ograniczyć uzyskanie awansu przez kobietę

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 30-04-2012 r.

Kobieta ma takie samo prawo do sukcesu zawodowego jak mężczyzna. Niestety kobiecie często o wiele trudniej ten sukces osiągnąć. Co może ograniczać uzyskanie awansu przez przedstawicielkę płci pięknej?

Dyskryminacja

Częstą barierą, jaka jest spotykana przez kobiety w drodze do awansu, jest dyskryminacja. Z pewnością niejedna z nas będąc na rozmowie kwalifikacyjnej spotkała się z pytaniem o najbliższe plany osobiste. „Planuje Pani założenie rodziny?” „Czy ma Pani stałego partnera?” „Kiedy chce Pani urodzić dziecko?” To tylko przykłady pytań, które padają pod adresem kobiet. Zrozumiałe jest, że życie osobiste ma bardzo duży wpływ na karierę zawodową pań.

Jednak czy jest to wystarczający powód, aby przeprowadzać intymny wywiad na temat naszych relacji damsko-męskich, czy planów macierzyńskich? Powyższa kwestia jest tym bardziej absurdalna, że to właśnie kwestie dotyczące życie prywatnego kandydatki na dane stanowisko pracy z reguły sprawiają, że kobieta nie zostaje na nim zatrudniona. Dlaczego? Czy plany związane z założeniem rodziny czy macierzyństwem są naprawdę tak ważnymi przeszkodami w podjęciu pracy zawodowej?

Szklany sufit

W przypadku barier związanych z uzyskaniem przez kobiety awansu często możemy spotkać się z tzw. zjawiskiem szklanego sufitu. Mamy z nim do czynienia w sytuacji, kiedy kobieta zajmuje wysokie stanowisko, jednak niemożliwe jest pozyskanie przez nią awansu na stanowisko wyższego szczebla.

Co jest głównym powodem powstania szklanego sufitu? Ciągła obecność stereotypów, że to mężczyzna jest lepszym kandydatem na pracownika wysokiego szczebla. Kobiety są zbyt roztargnione i opiekuńcze, aby objąć stanowiska kierownicze czy menadżerskie.

Poza tym odmienne zasady oceny kobiet i mężczyzn, które są poparte stereotypowymi opiniami, dodatkowo utrudniają paniom osiągnięcie stanowiska na wyższym szczeblu. A przecież większość z kobiet na co dzień udowadnia, że potrafi doskonale zarządzać nie tylko sobą, ale również innymi. Czy bycie matką, żoną i pracownikiem nie wymaga od nas stu procentowej mobilizacji i pełnej organizacji? Z pewnością jesteśmy w tym lepsze od niejednego mężczyzny, który podobno jest idealnym materiałem na menadżera.

Zwisanie z klifu

Inną barierą, która skutecznie blokuje kobietom dostęp do awansu, jest tzw. zwisanie z klifu. Badania naukowe dowodzą, że jeżeli kobieta zostaje zatrudniona na stanowisku wyższego szczebla, to z reguły powierzane jest jej stanowisko o niepewnej przyszłości lub takie, które bardzo źle prosperuje. W ten sposób z ambitnych kobiet robi się przysłowiowe „kozły ofiarne”.

Objęcie stanowiska, które od samego początku jest skazane na klęskę, jest najzwyklejszą drwiną z kobiecych ambicji. Poza tym jest również wyrachowanym sposobem na udowodnienie światu, że kobieta zupełnie nie nadaje się na tego rodzaju stanowiska. Przecież zaraz po jego objęciu, doprowadziła do jego klęski. Podejrzewam jednak, że nawet najlepszy menadżer-mężczyzna również nie poradziłby sobie w podobnej sytuacji.

Jak widać, droga kobiety do sukcesu nie jest usłana różami. Stoi na niej wiele przeszkód, które wydają się nie do pokonania. Czy istnieje jednak rozwiązanie tej patowej sytuacji? Walka ze stereotypami może być walką z wiatrakami. Dlatego być może warto pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności, w której – będąc jej właścicielką – będziesz sama sobie szefem i nikt nie będzie wskazywał Ci odpowiedniego miejsca w szeregu?

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26304 )
Array ( [docId] => 26304 )