Jak uodpornić się na innych

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Wrażliwość na drugiego człowieka jest zaletą. Problem jednak może pojawić się wtedy, kiedy ta cecha jest nadużywana przez inne osoby. Jak uodpornić się na innych, aby nie dać wykorzystać swojej wrażliwości?

Pomagaj innym, ale nie zapominaj o sobie

Jeżeli chcesz pomagać innym osobom, rób to. Nie zapominaj jednak o tym, aby wsparcie innych osób nie odbywało się Twoim kosztem. Potrzebujące osoby możemy podzielić na dwie główne grupy: tych, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia oraz na tych, którzy chcą wykorzystać wrażliwość innych. Pierwsza grupa będzie korzystać z Twojego wsparcia przy jednoczesnym szacunku dla Ciebie. Celem drugiej grupy jest bezwzględne wykorzystywanie Twojej wrażliwości. Jak uniknąć niekorzystnego działania i pomagać tylko tym, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia?

Jednoznacznej recepty nie ma. Jednak postrzeganie pomagania innym poprzez pryzmat własnych potrzeb pozwoli Ci na zwiększenie ochrony samego siebie. Jeżeli zauważysz, że konkretna osoba wymaga od Ciebie pomocy nawet kosztem Twojego dobra, przestań jej pomagać. Wsparcie nie polega na ciągłym braniu od drugiej osoby. Jeżeli ktoś będzie wymagał od Ciebie ciągłego wsparcia i nie będzie zwracał zupełnie uwagi na Twoje uczucia, będzie to oznaczało, że próbuje wykorzystać Twoją wrażliwość. Dlatego, pomagając drugiej osobie, nie możesz robić tego kosztem samego siebie.

Zdrowy rozsądek to podstawa

Ważną rzeczą, która jest często ignorowana podczas udzielania pomocy drugiej osobie, jest zdrowy rozsądek. W wielu sytuacjach, szczególnie tych, w których masz do czynienia z ludzkimi dramatami, będziesz działał pod wpływem emocji. Pomoc pod wpływem impulsu jest niezwykle ryzykowna. Emocjonalne podejście do konkretnej sprawy utrudnia rozsądną analizę konkretnego zdarzenia, a tym samym może uniemożliwić spostrzeżenie wielu ważnych aspektów. Dlatego też, bez względu na sytuację, w której udzielasz wsparcia, powinieneś kierować się w swoim działaniu przede wszystkim rozsądkiem. Rzetelna analiza konkretnej sytuacji pozwoli Ci nie tylko na jej ocenę, ale również na dobór najlepszego rozwiązania. A przecież taki jest Twój główny cel pomocy: znaleźć jak najlepsze rozwiązanie trudnej sytuacji.

Ustal nieprzekraczalne granice

Aby uchronić się od wykorzystania przez innych ludzi, warto wyznaczyć sobie konkretne granice, których nigdy się nie przekroczy. Ustalenie, że nigdy nie będziesz pomagać drugiej osobie wtedy, kiedy Twoje działanie miałoby być niezgodne z Twoimi poglądami ułatwi Ci wyeliminowanie sytuacji, w których mogłaby zostać wykorzystana Twoja wrażliwość. Ponadto posiadanie konkretnych, nieprzekraczalnych granic ułatwi Ci zachowanie rozsądku w przypadkach, kiedy emocje mogą okazać się silniejsze.

Uodpornienie się na innych polega na zdobyciu zdolności rzetelnej oceny, czy dana osoba rzeczywiście potrzebuje Twojej pomocy czy chce jedynie wykorzystać Twoją wrażliwość. Bycie wrażliwym jest pozytywną cechą. Jednak w połączeniu z nadmierną naiwnością może stanowić dla Ciebie poważne zagrożenie. Dlatego, zanim pomożesz, sprawdź czy warto poświęcać konkretnej osobie swoją uwagę i czas.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26421 )
Array ( [docId] => 26421 )