Jak zmienić blokujące nas przekonania

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 01-08-2012 r.

Każdy z nas posiada określone poglądy czy opinie. Jednak niektóre z nich, z reguły te ukształtowane jeszcze w okresie dzieciństwa, skutecznie blokują nasze działanie. Jak pozbyć się tego rodzaju przekonań i na ich miejsce wprowadzić takie, które pozwolą nam swobodnie działać?

Negatywne przekonania

Pierwszym krokiem w walce z blokującymi przekonaniami jest jasne określenie, czym tak właściwie są tego rodzaju przekonania. Aby ułatwić sobie zadanie, powinieneś wykorzystać tzw. metodę Racjonalnej Terapii Zachowań. Według niej niektóre z poglądów blokują Twoje działanie nie dlatego, że są same w sobie złe. To Twoje podejście sprawia, że ograniczają one Twoje pole działania.

Dlatego też powinieneś jasno określić, które z Twoich przekonań nie mają pozytywnego wpływu na Twoje życie. Jak to zrobić? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka zasadniczych pytań:

  • Czy konkretny pogląd jest oparty na faktach, czy jest jedynie niepopartą niczym ideą?
  • Czy konkretny pogląd jest przydatny w osiąganiu wyznaczonych przez Ciebie celów?
  • Czy konkretny pogląd ma jakikolwiek wpływ na spotykane w życiu konflikty? Pomaga Ci je rozwiązywać bądź nawet ich unikać?
  • Czy konkretny pogląd wywołuje w Tobie oczekiwane uczucia?
  • Czy konkretny pogląd stwarza możliwość ochrony Twojego poczucia wartości?

Jeżeli przynajmniej na trzy pytania odpowiedziałeś negatywnie, oceniane przez Ciebie przekonanie jest dla Ciebie bezużyteczne. Ta metoda pozwoli Ci na wychwycenie bezużytecznych i blokujących Cię przed skutecznym działaniem poglądów. Na ich miejsce warto wprowadzić takie, które staną się skutecznym motywatorem do pokonywania codziennych przeciwności.

Walka ze stereotypami

Dobrym sposobem na pokonanie blokujących przekonań jest walka z ogólnymi stereotypami. Często wśród społeczeństwa funkcjonują poglądy, które opierają się jedynie na ludzkich domysłach i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przeciwstawianie się powszechnym stereotypom pozwoli Ci nie tylko udowodnić sobie i innym, że dany pogląd jest nieprawdziwy, ale również na skuteczne pokonanie blokady, jaką stwarza konkretny stereotyp.

Dlatego, jeżeli ktoś Ci wmawia, że np. nie otrzymasz awansu na kierownicze stanowisko tylko dlatego, bo jesteś kobietą a te nie nadają się na tego rodzaju stanowiska, zrób wszystko, aby jednak stać się kobietą – szefem. Działanie wbrew stereotypom jest nie tylko skuteczną walką z blokującymi Cię poglądami, ale również doskonałym sposobem na wykorzystanie negatywnych przekonań jako motywacji do działania.

 

Złe zastępuj dobrymi

Eliminując blokujące przekonania, nie możesz zapomnieć o tym, aby zastępować je pozytywnymi poglądami. Jeżeli tego nie zrobisz, prędzej czy później powrócisz do dawnych przekonań. Dlatego też zadbaj o to, aby negatywnemu poglądowi, jak np.: "podejmowanie ryzyka prowadzi do klęski", została przeciwstawiona opinia motywująca Cię do działania: "kto nie ryzykuje, ten nie osiąga sukcesów".

Przy zastępowaniu negatywnych poglądów niezwykle ważne jest, aby nowe przekonania były rzeczywiście pozytywne. Aby być tego pewnym, wystarczy poddać je testowi Racjonalnej Terapii Zachowań.

Poglądy, które stanowią barierę w działaniu, należy eliminować z naszego życia. Aby to zrobić, wystarczy je zidentyfikować i zastąpić takimi przekonaniami, które będą stanowiły dla Ciebie motywację. Poza tym walka z powszechnymi stereotypami również jest skuteczną metodą walki z tymi opiniami, które ograniczają Ci pole manewru.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26495 )
Array ( [docId] => 26495 )