Jak należy jeździć we mgle

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Trudno powiedzieć jak powinien się zachowywać kierowca, prowadząc podczas mgły. O tym, że powinien zachować szczególną ostrożność, nie trzeba nikomu mówić, bo ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie. Jadąc we mgle poza terenem zabudowanym, kierowca powinien dawać krótkie sygnały klaksonem, kiedy omija przeszkodę lub podczas manewru wyprzedzania.

Mgła pojawia się w sytuacji, kiedy ścierają się masy zimnego i ciepłego powietrza. Wówczas skrapla się zawarta w tych masach powietrza woda i teren dotąd przejrzysty, może bardzo szybko zmienić się w drogę, która ginie w gęstej, białej zawiesinie. Warto wiedzieć, że mgła potrafi pojawić się bardzo szybko, np. pod koniec lata czy jesienią mgła robi się rano i wieczorem z uwagi na duże różnice temperatur między dniem i nocą. Powinni o tym zjawisku pamiętać kierowcy, którzy zmuszeni są w warunkach mgły zmienić zupełnie styl jazdy, prędkość, sposób hamowania i kilka innych rzeczy wpływających na bezpieczeństwo jazdy.

Według przepisów kodeksu drogowego podczas jazdy we mgle kierowca powinien zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Ponadto należy jechać we mgle z prędkością dostosowaną do panujących warunków, a więc dużo wolniej niż w warunkach dobrej widoczności i nawet wolniej, niż mówią o tym znaki postawione na danej drodze. Dobrze jest także wykonując we mgle manewr wyprzedzania czy omijania, użyć sygnału dźwiękowego. Wówczas kierowca wyprzedzanego przez nas czy omijanego auta będzie wiedział, że ktoś się zbliża i powinien zachować większą ostrożność.

Podczas jazdy we mgle należy używać przede wszystkim świateł mijania, gdyż w takich warunkach atmosferycznych te właśnie światła zapewniają względnie najlepszą widoczność. Jeśli chodzi o światła przeciwmgielne, to przepisy jedynie dopuszczają ich stosowanie podczas mgły, ale wcale nie oznacza to, że w czasie mgły trzeba używać świateł przeciwmgielnych. Tylne światła przeciwmgielne stosować można jeśli widoczność w warunkach mgły ograniczona zostanie na odległość mniejszą niż 50 metrów. Za nadużywanie przednich świateł przeciwmgielnych, ale tylnych także, można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 złotych. Jeżeli jednak pojazd nie będzie wyposażony w tylne światło przeciwmgielne (przednich wcale nie trzeba mieć!), jego kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 złotych.

Jeśli chodzi o prędkość z jaką można jechać we mgle, według przepisów przy widoczności do 150 metrów nie powinno się przekraczać 150 km/h. Jeżeli widoczność spadnie do 100 metrów, lepiej nie jechać szybciej niż do 80 km/h, zaś jeśli spadnie do 50 metrów, lepeij nie jechać szybciej niż 50 km/h. To tyle teoria i przepisy. W praktyce jednak trzeba tę prędkość i styl jazdy dostosowywać do istniejących w danej chwili i danym miejscu warunków drogowych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27326 )
Array ( [docId] => 27326 )