Jak oświetlić studio fotograficzne

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-05-2012 r.

Do zrobienia wysokiej jakości zdjęć nie wystarczy jedynie profesjonalny aparat czy umiejętności samego fotografa. Kluczową rolę odgrywa również oświetlenie, szczególnie w przypadku sesji realizowanych w studiu fotograficznym. Jak właściwie oświetlić studio fotograficzne? Czy potrzebujesz na ten cel pokaźnych funduszy?

Oświetlenie ciągłe

Pierwszym rodzajem oświetlenia, jakie możesz zastosować we własnym studiu fotograficznym, jest oświetlenie ciągłe. Taki rodzaj lamp jest nieco tańszy od błyskowych, gdyż wyposażony jest w żarówki o standardowym gwincie. Dają one jednak światło ciepłe, co może być niebezpieczne dla fotografowanych osób. Modele biorący udział w sesji muszą uważać, by się nie poparzyć.

Ponadto korzystanie z oświetlenia ciągłego w studiu fotograficznym, wymaga od fotografa dodatkowego ustawienia funkcji aparatu. Światło to wymaga wyższych ustawień jakości ISO, co niekiedy może odbić się na jakości robionych zdjęć (np. w postaci szumu). W celu wyeliminowania niepotrzebnych zakłóceń przy tego rodzaju oświetleniu, warto skorzystać dodatkowo ze stabilizatora obrazu bądź statywu.

Wbrew pozorom światła ciągłe mają również kilka zalet. Przede wszystkim umożliwiają bezpośrednie obserwowanie padającego cienia i światła przesuwanych lamp w trakcie sesji zdjęciowej. Dzięki temu odpowiednie ustawienie oświetlenia i modela będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku na przykład lamp błyskowych, gdzie efekty możesz zaobserwować dopiero na wyświetlaczu aparatu.

Lampy błyskowe

Drugim, nieco droższym od poprzedniego, rodzajem oświetlenia studia fotograficznego są lampy błyskowe. Zasada ich działania znacznie różni się od lamp światła ciągłego. Dostarczają one światło o dużej mocy w samym momencie wykonywania zdjęcia.

Wykorzystując tego rodzaju oświetlenie będziesz miał gwarancję dostatecznego oświetlenia fotografowanego obiektu. Poza tym lampy błyskowe znacznie ograniczają konieczność dodatkowego ustawiania aparatu. Zaoszczędzony dzięki temu czas będziesz mógł wykorzystać na wykonanie dodatkowych zdjęć w trakcie sesji.

Ponadto pulsacyjne światło wydzielane przez lampy błyskowe pozwala na wyeliminowanie niewielkich nieostrości, nawet w przypadku niestabilności aparatu. Chwilowe światło nie wydziela również dużej ilości ciepła, co ma miejsce w przypadku lamp światła ciągłego.

Jedyną wadą lamp błyskowych jest brak możliwości bieżącego obserwowania powstających cieni i świateł. Ewentualne korekty możesz wprowadzić dopiero po obserwacji zdjęcia na wyświetlaczu aparatu, a nie przed wykonaniem zdjęcia.

 

Profesjonalnie nie znaczy drogo

Wyposażenie studia fotograficznego w odpowiednie oświetlenie wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Kiedy jednak dopiero rozpoczynasz swoją działalność fotograficzną, nie musisz wcale wydawać na ten cel całych oszczędności swojego życia. W celu zmniejszenia kosztów powinieneś pomyśleć o przenośnym zestawie oświetleniowym. Będziesz mógł go wykorzystać zarówno w studiu, jak również w trakcie sesji plenerowych.

W przypadku oświetlenia warto również szukać alternatywnych rozwiązań. Jeżeli nie stać Cię na kilka lamp, spokojnie możesz korzystać z jednej i umieścić na statywie o wiele tańszą płaszczyznę odblaskową. Pozwoli Ci to na osiągnięcie porównywalnych efektów, jak w przypadku korzystania z kilku źródeł światła, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27897 )
Array ( [docId] => 27897 )