Laboratoryjne badania wątroby – jakie badania wykonać w ramach profilaktyki zdrowia wątroby?

Kategoria: Badania
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 10-10-2023 r.

Jednym z kluczowych elementów profilaktyki zdrowia jest regularne wykonywania badań laboratoryjnych. Powinny one obejmować ocenę pracy najważniejszych narządów, do których zalicza się m.in. wątroba. Podpowiadamy, jakie laboratoryjne badania wątroby warto wykonywać regularnie, aby mieć pod kontrolą pracę tego narządu.

Dlaczego laboratoryjne badania wątroby są ważne?

Wątroba pełni w organizmie człowieka wiele bardzo ważnych funkcji. Jest odpowiedzialna m.in. za proces detoksykacji, czyli neutralizowanie toksyn pochodzących z leków, używek czy zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska, a także szkodliwych produktów przemiany materii.

Ponadto wątroba wspomaga metabolizm substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, bierze udział w produkcji tłuszczów i żółci. Jest odpowiedzialna za magazynowanie glikogenu, miedzi, żelaza oraz niektórych witamin i soli mineralnych. Wątroba reguluje proces krzepnięcia krwi oraz wspiera układ odpornościowy.

Zaburzenia jej pracy mogą stanowić istotne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego warto regularnie monitorować jej funkcje, wykonując profilaktycznie laboratoryjne badania wątroby.

Kiedy wykonać laboratoryjne badania wątroby?

Laboratoryjne badania wątroby warto wykonywać profilaktycznie raz w roku. Dotyczy to szczególnie osób, u których ryzyko chorób wątroby jest podwyższone i wynika m.in. z nadużywania alkoholu czy przebytych zatruć. Wskazaniami do wykonania laboratoryjnych badań wątroby są też objawy, które mogą wskazywać na choroby tego narządu. Mogą być nimi m.in.:

  • nudności, wymioty, wzdęcia i biegunki;

  • ból pod żebrami w okolicach klatki piersiowej (sama wątroba na ma receptorów odpowiedzialnych za dolegliwości bólowe, jednak jej przerost może powodować ból okolicznych narządów);

  • gwałtowny spadek masy ciała;

  • nawracające krwawienia z dziąseł i nosa.

Wyniki laboratoryjnych badań wątroby należy zawsze konsultować z lekarzem. Na ich podstawie lekarz może ocenić funkcje wydzielnicze i metaboliczne wątroby, a także ocenić stopień ewentualnego uszkodzenia jej komórek.

Podstawowe laboratoryjne badania wątroby

Do podstawowych badań wątroby, które wykorzystuje się w profilaktyce zdrowia i diagnostyce ewentualnych zaburzeń jej pracy, zaliczają się:

  • Aminotransferaza alaninowa (ALT) – jest to enzym z grupy wskaźnikowych, narządowo-nieswoistych. Wzrost jego stężenia następuje wskutek uszkodzenia komórek wątrobowych. Badanie jest pomocne w diagnostyce m.in. żółtaczki zastoinowej, wirusowego zapalenia wątroby, alkoholowego uszkodzenia wątroby, marskości i nowotworów;

  • Aminotransferaza asparaginowa (AST) – jest to enzym występujący w cytoplazmie i mitochondriach komórek wątrobowych. Badanie to pomaga rozpoznać wirusowe i toksyczne uszkodzenia wątroby, żółtaczkę, marskość czy zmiany nowotworowe;

  • Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – enzym występujący głównie w wątrobie, nabłonku dróg żółciowych, nerkach, trzustce i jelitach. Badanie jest istotnym wskaźnikiem diagnostycznym monitorującym funkcje wątroby i dróg żółciowych;

  • Fosfataza zasadowa (ALP) – grupa izoenzymów, których aktywność ma znaczenie w diagnostyce chorób wątroby.

Gdzie można wykonać laboratoryjne badania wątroby?

Laboratoryjne badania wątroby w ramach profilaktyki zdrowia lub zaleceń lekarza można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Pacjenci mogą korzystać z pojedynczych badań lub pakietów zawierających szereg badań umożliwiających dokonanie oceny funkcji wątroby i rozpoznanie ewentualnych schorzeń.

Badania można zakupić online za pośrednictwem strony internetowej ALAB laboratoria. W celu oddania próbek krwi do badań wystarczy udać się do wybranego Punktu Pobrań (ponad 600 PP dostępnych w całej Polsce). Wyniki można odebrać przez internet.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43146 )
Array ( [docId] => 43146 )