Co warto wiedzieć zanim kupimy królika

Kategoria: Małe zwierzęta
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Jeśli jesteś cierpliwy, masz duże mieszkanie i lubisz sprzątać, możesz pozwolić sobie na kupienie królika. Wbrew pozorom wychowanie uszatego kompana jest bardziej skomplikowane, niż to się może wydawać.

Charakterystyka królika

Króliki żyją średnio od 8 do 10 lat. Są bardzo przyjazne, wesołe i szybko się uczą. Z drugiej strony łatwo się denerwują. Wymagają poświęcenia dużej uwagi. Ze względu na ich temperament i pazurki, nie poleca się kupowania królików małym dzieciom.

Króliki kilka razy do roku gubią futro, co wiąże się z koniecznością częstego odkurzania. Dodatkowo te zwierzęta są znane z podgryzania kabli, tapet i mebli.

Króliki nie lubią przebywać cały czas w klatce. Potrzebują kilku godzin dziennie, żeby sobie swobodnie pobiegać i pobawić się.

Pokarm dla królika

W diecie królika najważniejsze jest siano i woda. Oba te składniki należy dostarczać naszemu pupilowi bez żadnych ograniczeń. Ważne są też świeże warzywa: sałata, koper, marchew, ogórek. Zwierzętom można też podawać owoce, takie jak ananas czy arbuz. Owoce i warzywa muszą być dobrze wysuszone, ponieważ mokre mogą spowodować wzdęcia, które są bardzo niebezpieczne dla królików.

Obecnie w sklepach zoologicznych dostępne są specjalnie przygotowane karmy, które zapewnią wystarczającą ilość witamin i mikroelementów.

Należy wystrzegać się podawania królikowi wszelkich smakołyków i ludzkiego jedzenia, w szczególności czekolady.

Pielęgnacja królika

Króliki myją się same. Jednak jeśli na jego kuperku są ślady odchodów – można po prostu wytrzeć futerko mokrą ściereczką.

Wśród obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych powinno znaleźć się obcinanie pazurów. Należy to robić specjalnymi cążkami lub nożyczkami, a najlepiej skorzystać z pomocy weterynarza.

Warto też zadbać o stan uzębienia. Królikowi należy podawać do gryzienia gałązki drzew i siano, żeby mógł ścierać zęby.

W pielęgnacji uszu trzeba zwrócić uwagę na to czy nie zbiera się w nich wydzielina.

Choroby, na jakie zapadają króliki

Króliki są zwierzętami dość chorowitymi. Oznaką tego, że nasze zwierzątko zaczyna chorować jest utrata chęci do zabawy, osowiałość, utrata apetytu. Takie właśnie symptomy powinny nas zaniepokoić. Gdy zauważymy coś alarmującego - powinniśmy niezwłocznie udać się z naszym pupilem do weterynarza.

Najczęściej króliki chorują na pomór króliczy, ropnie, zapalenie nosa lub uszu.

Króliki są bardzo wymagającymi zwierzętami. Dodatkowo koszty ich utrzymania są dosyć wysokie, więc warto zastanowić się wcześniej, czy jesteśmy w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu i pieniędzy na tego wymagającego pupila.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29323 )
Array ( [docId] => 29323 )