Kontrowersyjna odwrócona hipoteka

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Możliwość dodatkowego co miesięcznego zarobku w zamian za przekazanie prawa własności do mieszkania to atrakcyjna propozycja dla emerytów z niewielkimi świadczeniami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że suma wypłaconych kwot może być tylko ułamkiem rzeczywistej wartości nieruchomości.

Pieniądze za dom

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy oferowany na zasadzie umowy dożywocia osobom w wieku emerytalnym. Klient zgadza się, by po jego śmierci nieruchomość będąca jego własnością, przeszła w ręce instytucji, która w zamian zobowiązuje się do wypłacania mu określonej kwoty co miesiąc aż do końca życia. Wysokość dodatkowego świadczenia jest obliczona na podstawie szacowanej wartości mieszkania lub domu oraz przewidywanej długości życia klienta. Jeśli więc na umowę decyduje się stosunkowo młody emeryt z nieruchomością o niewielkiej wartości, nie powinien liczyć na wysoki zarobek.

 

Zysk z zastrzeżeniem

Odwrócona hipoteka to jednak bardzo dochodowy biznes dla oferujących ją firm. Suma wypłat bardzo rzadko równa się cenie mieszkania lub domu, a często jest tylko jej niewielkim ułamkiem. Cała reszta to więc czysty zysk dla firmy. Z tego względu odwrócona hipoteka to produkt dostępny bez ograniczeń dla osób schorowanych i bardzo podeszłym wieku. Po podpisaniu umowy nieruchomość przepada niezależnie od tego, czy pieniądze były wypłacane przez kilka miesięcy czy kilkanaście lat.

Rządowe plany

Umowę w tym kształcie oferują w Polsce wyłącznie prywatne firmy i fundusze. Rząd od pewnego czasu pracuje nad ustawą, mającą udostępnić ten produkt emerytom na bardziej korzystnych zasadach, za pośrednictwem banków. Podstawy umowy pozostałyby takie same - klient otrzymywałby pieniądze w zamian za przepisanie nieruchomości na bank.

Jednak po jego śmierci rodzina mogłaby ją wykupić zgodnie z wartością wyceny, lub pozwolić bankowi na jej sprzedaż. Wówczas, po odliczeniu wypłaconej sumy i odsetek, pozostała kwota trafiłaby do spadkobierców. Póki co należy jednak pamiętać, że w Polsce odwróconą hipotekę oferują wyłącznie firmy prywatne, których głównym celem jest zarobek, a nie pomoc ubogim emerytom.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25113 )
Array ( [docId] => 25113 )