Opieka koordynowana - nie w każdej placówce

Kategoria: Pacjent
Data: 23-06-2023 r.

Przepisy o opiece koordynowanej weszły w życie w październiku minionego roku Mimo to wielu pacjentów nie do końca wie jakie zmiany dla nich wnosi właśnie opieka koordynowana. Nie zastanawiają się także nad tym, kim może być koordynator i jaką rolę będzie pełnił w ich leczeniu. Co pacjenci powinni wiedzieć o opiece koordynowanej? 

O ile większość osób jest w stanie intuicyjnie dopasować zadania lekarzy: pediatrów, internistów, czy specjalistów medycyny rodzinnej, a także czynności za jakie są odpowiedzialne pielęgniarki i położne,  niewiele osób wie jakie zadania ma koordynator. To nowy pracownik przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a jego pojawienie się w przychodniach jest związane z wprowadzeniem od 1 października 2022 r. tzw. opieki koordynowanej. Jego głównym zadaniem jest wspieranie pacjentów podczas leczenia przede wszystkim w przypadku chorób przewlekłych. Jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji o badaniach profilaktycznych. Rolą koordynatora jest przede wszystkim wspieranie pacjenta chociażby poprzez przekazywanie mu informacji o stanie zdrowia, czy przypominanie o planowanych badaniach lub wizytach. 

Opieka koordynowana ma być drogą do szybszej diagnozy i dzięki temu skuteczniejszego leczenia określonych chorób przewlekłych, bez konieczności wizyt u lekarza specjalisty. Jak wiemy, często na taką wizytę czeka się miesiącami, a w przypadku zdrowia - zwlekanie rzadko bywa korzystne. 

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej ma więc zapewnić konsultacje specjalistyczne dla swoich pacjentów, jednak kieruje na nie dopiero po zbadaniu podstaw. Specjalistami o których mowa są:
a) kardiolog
b) diabetolog
c) endokrynolog
d) pulmonolog/alergolog.

Jednak lekarz rodzinny może samodzielnie skonsultować się ze specjalistą, zasięgnąć opinii na temat wyników badań pacjenta i wspólnie ustalić plan leczenia. Ma to zagwarantować pacjentowi kompleksową opiekę już w placówce POZ. 

Opieka koordynowana to także edukacja zdrowotna, dzięki której pacjent otrzyma najważniejsze informacje o tym jak radzić sobie ze swoją chorobą. W razie potrzeby będzie skierowany także do dietetyka, co jest wskazane w przypadku rozpoznania cukrzycy. 

Opieka koordynowana pozwala na zlecanie badań. Podstawą takiego zlecenia są zawsze wskazania medyczne. Mowa tutaj o takich badaniach, które przed 1 października były zarezerwowane jedynie dla lekarzy specjalistów, jeśli pracowali w przychodni specjalistycznej lub w szpitalu. Należą do nich:
a) USG Doppler
b) ECHO serca
c) EKG wysiłkowe
d) USG naczyń kończyn dolnych
e) pakiet badań tarczycowych w skład którego wchodzi antyTPO, antyTSHR, antyTG.

Jak już wspomnieliśmy - opieka koordynowana została wprowadzona 1 października. Od tego momentu poradnie POZ mają możliwość stosowania jej wobec swoich pacjentów. Nie jest dostępna jeszcze we wszystkich placówkach. Warto pamiętać, że placówka nie ma obowiązku wdrożenia opieki koordynowanej. 

Trafiając do placówki POZ, w której realizowana jest opieka koordynowana, pacjent z przewlekłą chorobą w zakresie:
a) endokrynologii
b) chorób płuc
c) diabetologii
d) kardiologii
ma otrzymać kompleksową poradę, w skład której ma wejść:
- wywiad,
- badanie przedmiotowe
- analiza wyników badań
- analiza dotychczasowego leczenia
- zalecenie konsultacji specjalistycznych - jeśli są one niezbędne
- w razie potrzeby zalecenie badań diagnostycznych
- opracowanie Indywidualnego Planu Opieki Medycznej.

Plan o którym mowa jest przygotowywany przez lekarza rodzinnego i obejmuje niezbędną diagnostykę, leczenie, porady dietetyczne czy wizyty kontrolne. I tutaj ponownie wracamy do roli koordynatora - to on, wraz z lekarzem prowadzącym, będzie czuwał nad realizacją Indywidualnego Planu Opieki. 

Koordynator jest więc indywidualnym przewodnikiem pacjenta po leczeniu. Omawia kolejne etapy tego leczenia i ma zagwarantować współpracę między wszystkimi osobami, które są zaangażowane w opiekę nad pacjentem. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43116 )
Array ( [docId] => 43116 )