Prawdziwa twarz nauczycielskich dyscyplinarek

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 24-06-2023 r.

Dyrektorzy i nauczyciele są zaniepokojeni praktyką powierzania przez wojewodów zarówno prowadzenia postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec nauczycieli jak i powoływanie rzeczników dyscyplinarnych oraz członków komisji dyscyplinarnych kuratorom. Rzecznicy są przecież podporządkowani organowi, który je powołał. To rodzi pytanie o legalność takich powołań. 

Minister edukacji jest proszony o stanowisko w sprawie postępowań dyscyplinarnych nauczycieli. Wiele pism kierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wskazuje, że sposób prowadzenia postępowań - zarówno wyjaśniających jak i dyscyplinarnych - może budzić wątpliwości. Przepis art. 20 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie jest interpretowany jako podstawa powierzenie kuratorowi oświaty zadań organu przy którym działa komisja dyscyplinarna dla nauczycieli. 

 

Wojewoda może powierzyć prowadzenie w jego imieniu niektórych spraw należących do jego właściwości:
a) jednostkom samorządu terytorialnego
b) organom innych samorządów działających w województwie
c) kierownikom osób prawnych - zarówno państwowych jak i samorządowych
d) kierownikom innych państwowych jednostek organizacyjnych województwa. 

Tyle że na podstawie przywołanej regulacji, to kuratorom została powierzona realizacja zadań związanych z prowadzeniem postępowań dyscyplinarnych i wyjaśniających prowadzonych wobec nauczycieli. Uprawnieni są także do powoływania członków komisji dyscyplinarnej oraz rzeczników dyscyplinarnych. Wykracza to znacznie poza kompetencje kuratorów określone w przepisach dotyczących ich roli w oświacie. 

Karta Nauczyciela nie przewiduje natomiast możliwości powoływania członków komisji dyscyplinarnej przez inne podmioty niż: wojewoda, minister właściwy ds. oświaty i wychowania lub minister właściwy ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Powołanie przewodniczącego komisji dyscyplinarnej i zastępców, a także rzecznika dyscyplinarnego i zastępców jest obowiązkiem organu, przy którym działa komisja dyscyplinarna. Powołanie rzecznika i  jego zastępców powinno nastąpić spośród pracowników urzędu obsługującego ten organ.

Tymczasem zdarza się, że do komisji powoływani są pracownicy kuratorium - a to budzi uzasadnione wątpliwości w zakresie legalności stosowania przepisów. 

Kolejnym problemem jest jawność postępowania - bo wnioskodawcy często nie otrzymują informacji na temat przebiegu postępowania ani dotyczących osób pełniących funkcję rzeczników czy nawet - składu komisji. Sprawy dyscyplinarne nauczycieli mają być rozpatrywane rzetelnie i obiektywnie. W związku z tym RPO prosi ministra edukacji o zajęcie stanowiska w tej sprawie. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43118 )
Array ( [docId] => 43118 )