Niezapłacone faktury - co z podatkiem?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 01-05-2023 r.

Jeśli kontrahent nie zapłacił za wystawioną fakturę, podatnik nie musi płacić podatku, który z niej wynika. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych, jak i podatku od towarów i usług. Rozwiązanie to jest określane jako tzw. ulga na złe długi. 

W przepisach podatkowych zastosowano mechanizm, dzięki któremu możliwe jest takie rozliczenie podatku, które koryguje należność wynikającą z faktur niezapłaconych przez kontrahenta. Jest to tzw. ulga na złe długi, która ma zastosowanie w podatku dochodowym i mogą z niej skorzystać osoby fizyczne oraz osoby prawne, a także w podatku od towarów i usług. Podatnik rozlicza się więc kasowo - podatki opłaca uwzględniając jedynie te faktury, które zostały opłacone przez jego kontrahentów. 

Podatek od towarów i usług

Ulga na złe długi w podatku od towarów i usług może być zastosowana w przypadku wierzytelności, dotyczących oczywiście czynności opodatkowanych VAT, które nie zostały w terminie 90 dni od upływu terminu płatności:
a) uregulowane
b) zbyte. 

W takim przypadku podatnik może skorygować należny podatek, jednak taka możliwość istnieje po spełnieniu kilki warunków. Wierzyciel musi być w dniu poprzedzającym złożenie korekty zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i od daty wystawienia faktury nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. 

Kontrahent, który nie dopełnił swojego obowiązku zapłaty, a jest czynnym podatnikiem VAT także ma obowiązek dokonania korekty odliczonej kwoty podatku, który wynika z nieuregulowanej faktury. Najpóźniej może to zrobić w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności. 

Ważne: Uregulowanie płatności rodzi konieczność dokonania korekty powrotnej zarówno przez wierzyciela jak i dłużnika. 

Jeśli kontrahent nie jest czynnym podatnikiem VAT, podatnik musi wpisać wierzytelność do rejestru długów lub potwierdzić ją prawomocnym orzeczeniem sądu po czym skierować do egzekucji. Możliwe jest również zastosowanie ulgi, jeśli wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką. 

Podatki dochodowe

Wierzytelność nieuregulowana lub zbyta może stać się podstawą zmniejszenia podstawy obliczenia podatku. Zmniejszenie to powinno być wykonane w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od momentu gdy upłynął termin do zapłaty określony na fakturze. Takie same zasady dotyczą także rachunku lub umowy. 

W takim przypadku dłużnik ma obowiązek zwiększyć w swoim zeznaniu kwotę o tę wynikającą z niezapłaconego zobowiązania. 

Ulga na złe długi może być także zastosowana w przypadku obliczania zaliczek na podatek dochodowy oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego w trakcie roku podatkowego. 

Ważne: Po uregulowaniu należności zarówno dłużnik jak i wierzyciel są zobowiązani do dokonania korekty powrotnej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie prowadzonej przez Ministerstwo Finansów i poświęconej podatkom - portal podatki.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42924 )
Array ( [docId] => 42924 )