Odliczenia VAT z faktury za najem mieszkania dla zleceniobiorcy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-06-2023 r.

Spółka, która wynajmuje mieszkania dla zleceniobiorców, aby mogli bezproblemowo dostać się do siedziby firmy w której wykonują swoje czynności objęte umową, będzie miała prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur za ten najem. Nawet w przypadku gdy odpłatne udostępnienie mieszkania zleceniobiorcy, będzie korzystało ze zwolnienia z VAT. 

Spółka zajmowała się udostępnieniam zleceniobiorców swoim kontrahentom. Udostępnianie to rozliczała na podstawie faktur z kontrahentami i była jej to główna działalność. Aby usprawnić realizację swojej usługi, wyszukiwała zleceniobiorcom mieszkania, które wynajmowała a następnie im udostępniała, także odpłatnie. 

Udostępnienie mieszkania bez VAT

 

Zarówno sama spółka, jak i Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny, byli zgodni co do zwolnienia z podatku od towarów i usług udostępnienia mieszkania zleceniobiorcy. Prawo do takiego zwolnienia wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, a dodatkowo takie same wnioski płyną z ugruntowanej już linii orzeczniczej sądów administracyjnych. 

Podsumowując - zwolnienie z VAT w przypadku usługi udostępnienia mieszkania ma zastosowanie także w przypadku wynajmu nieruchomości dla podmiotu gospodarczego, który udostępnia ją następnie swoim pracownikom do celów mieszkaniowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy udostępnienie to dokonywane jest odpłatnie czy nieodpłatnie. W momencie udostępnienia pracownikom zostaje spełniony warunek wykorzystania nieruchomości na cele mieszkaniowe. 

Odliczenie VAT z faktur za najem

Czy jednak, jeśli spółka wynajmuje lokal aby móc w nim zakwaterować swoich zleceniobiorców, którzy są udostępniane innym podmiotom, to może skorzystać z odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez wynajmującego? 

Sama spółka uznała, że będzie miała prawo do takiego odliczenia, choć ma prawo do zwolnienia z VAT w przypadku odpłatnego udostępniania pracownikom takich mieszkań. Jednak podkreśla, że wydatki, które musi ona ponieść na wynajem mieszkania, gdzie zakwaterowani są pracownicy, wykazują co najmniej pośredni związek z czynnością opodatkowaną, czyli z udostępnieniem zleceniobiorców kontrahentowi. W związku z tym przysługuje jej prawo do odliczenia VAT, a podstawą tego odliczenia jest art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. 

Tyle że z takimi argumentami nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uznając, że nie ma w takim przypadku związku między wynajmem a wykonywaniem czynności opodatkowanej (generującej podatek należny) przez spółkę. Co więcej Dyrektor KIS podkreślił, że wynajem dokumentowany fakturą, jest w rzeczywistości po to, aby świadczyć usługę zwolnioną z podatku VAT, którą jest udostępnienie nieruchomości na cele mieszkaniowe, a więc spółka nie ma prawa do odliczenia. W konsekwencji sprawa trafiła przed oblicze Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A ten przyznał rację spółce

Związek z czynnością opodatkowaną

Mieszkania są udostępniane zleceniodawcom, którzy są odpłatnie udostępniani innym podmiotom komercyjnym. Najem ma natomiast ułatwić im dojazd do pracy, spółka podpisuje umowę najmu, następnie na podstawie faktury udostępnia odpłatnie lokal. Jednak to nie jest jej główna działalność. Celem najmu jest świadczenie odpłatnej usługi opodatkowanej VAT polegającej na udostępnianiu zleceniobiorców innym podmiotom komercyjnym. 

Ważne: Wydatki związane z najmem mieszkań, które następnie są odpłatnie udostępniane zleceniobiorcom, aby mogli bezproblemowo realizować usługi innemu kontrahentowi, któremu są udostępniani mają związek z czynnością opodatkowaną - czyli udostępnianiem zleceniobiorców kontrahentowi. 

Sąd zauważył, że główną działalnością spółki nie jest udostępnienia lokali zleceniobiorcom. Wydatki na najem jedynie przejściowo służą działaniom zwolnionym z VAT, a przede wszystkim są ponoszone ze względu na główną, opodatkowaną VAT usługę udostępnienia pracowników i są niezbędne do realizacji tej usługi. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 16 maja 2023 r., sygn. I SA/Gd 81/23 wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43038 )
Array ( [docId] => 43038 )