Darmowy terminal płatniczy – jak go rozliczyć?

Data: 20-07-2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają terminale płatnicze są lepiej postrzegani przez konsumentów. Według badania MasterCard sklepy punkty usługowe czy mała gastronomia, w których widnieje informacja “płatność tylko gotówką” mają zdecydowanie mniejsze obroty niż punkty, w których jest terminal płatniczy umożliwiający płatności bezgotówkowe.

Terminal płatniczy – niezbędny nawet w małej i średniej firmie!

Przedsiębiorca, który chce być konkurencyjny na rynku, powinien dać klientom możliwość bezgotówkowego płacenia, ponieważ jest to najbardziej preferowana przez nich forma płatności. W Polsce wciąż rośnie świadomość nowoczesnych i bezpiecznych form płatności i klienci chętnie z nich korzystają, wydając większe kwoty na zakupy niż w przypadku zakupów za które płaci się gotówką.

Według raportu „Przedsiębiorca w bezgotówkowym świecie” w przypadku niemal połowy (49 proc.) pytanych właścicieli małych i średnich firm posiadanie terminala płatniczego wpłynęło na rozwój biznesu, co można rozumieć jako większą liczbę klientów odwiedzających punkt handlowo-usługowy, bądź też większe sumy, jakie klienci każdorazowo wydali w danej placówce. Teraz bezpłatny terminal płatniczy można otrzymać w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Jak działa ta inicjatywa?

Darmowe terminale w ramach programu Polska Bezgotówkowa

Patrząc na rozwój rynku terminal płatniczy to urządzenie, bez którego przedsiębiorcy nie uda się rozwinąć biznesu na taką skalę jak firmom, które udostępniają swoim klientom tzw. POS-y. Dlatego warto skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa i zaopatrzyć firmę w darmowe terminale płatnicze.

Dzięki temu programowi, przedsiębiorca w ciągu 12 miesięcy lub obrotu do 100 000 zł na jednym terminalu płatniczym nie poniesie żadnych kosztów związanych z zakupem i instalacją urządzenia. Co oznacza, że w tym czasie nie płaci prowizji od przeprowadzanych transakcji i jest zwolniony z opłat za obsługę

Aby skorzystać z programu i otrzymać darmowy terminal płatniczy z programu Polska Bezgotówkowa, należy wypełnić prosty wniosek. Z programu Polska Bezgotówkowa mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy do tej pory lub przez ostatnie 12 miesięcy nie zainstalowali w swoim punkcie terminala płatniczego.

Darmowy terminal jako koszt uzyskania przychodu?

Chociaż przedsiębiorca nie ponosi kosztu ekonomicznego - nie zapłacił za darmowy terminal płatniczy, musi wykazać przychód - jego kwota to wartość faktury zapłaconej przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Datę powstania przychodu ustala się jako moment, w którym przedsiębiorca otrzyma darmowy terminal płatniczy.

Darmowy terminal – jak go zaksięgować?

Księgowanie transakcji z terminala płatniczego nie jest trudne, ani czasochłonne. Przedsiębiorca, który rozlicza się w oparciu o księgę przychodów i rozchodów musi wpisać fakturę jako koszt ogólny w 13 kolumnie. Nievatowcy wpisują kwotę brutto, a vatowcy kwotę netto - ważna jest data wystawienia faktury. Istotne jest również odliczenie wydatku w ewidencji VAT. Można odliczyć cały lub częściowy VAT w okresie otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Następnie należy uwzględnić przychód z nieodpłatnych świadczeń. W tym celu należy wpisać kwotę brutto w dacie wystawienia faktury w kolumnie 8.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41188 )
Array ( [docId] => 41188 )