Miały energetyczne dla rolników - wnioski tylko do 31 października

Data: 31-10-2022 r.

Jedynie do 31 października można składać wnioski w programie dotyczącym sprzedaży miałów energetycznych. Jest to program dedykowany rolnikom produkującym pod osłonami. Stosowny wniosek należy złożyć do Polskiej Grupy Górniczej S.A. Sprzedaż miału węglowego dla rolników jest jedną z form wsparcia w związku z rosnącymi cenami węgla. 

Wysokoenergetyczny miał dla rolników

Nabór wniosków w pierwszej transzy tego programu kończy się 31 października. Warto się więc pospieszyć, bo druga transza jest przewidziana dopiero na pierwszą część przyszłego roku. Program dotyczy sprzedaży miału energetycznego i został uruchomiony przez Polską Grupę Górniczą S.A. Powstał dzięki wspólnej pracy resortu rolnictwa i resortu aktywów państwowych. Przeznaczony jest dla producentów rolnych, którzy wykorzystują źródła grzewcze zasilane miałem węglowym dla celów związanych z produkcją rolną. 

Rolnicy mogą wnioskować o sprzedaż miału pochodzącego z kopalń należących do Polskiej Grupy Rolniczej S.A., który ma wartość opałową na poziomie 19–23 MJ/kg.

Minister rolnictwa zadeklarował, że wszystkie uprawnione osoby, które złożą wniosek w terminie, z pewnością otrzymają miał. Ma go wystarczyć dla wszystkich.  Jednak sama spółka zaznacza na swojej stronie internetowej, że wypełnienie wnioski z załącznikami nie jest równoznaczne z gwarancją pokrycia zapotrzebowania przez wnioskującego. W regulaminie programu przewidziano natomiast maksymalnie 600 tys. ton węgla przewidzianego na sezon grzewczy 2022/2023.

Cel związany z produkcją rolną

Rozumienie "celu związanego z produkcją rolną" zostało wyjaśnione w regulaminie programu. Chodzi o wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również w ramach działów specjalnych produkcji rolnej a także produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowo-fermowego oraz hodowlę ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin zostały określone w regulaminie. 

Wniosek tylko elektronicznie

Aby wziąć udział w programie, konieczne jest złożenie wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami. Rolnicy muszą do tego wykorzystać stronę internetową PGG SA, która powstała właśnie do obsługi sprzedaży. 

Wnioski rozpatrywane są według kolejności wpływu. Trzeba również pamiętać, że do wniosku konieczne jest dołączenie załączników, a bez nich - wniosek jako niekompletny - nie będzie w ogóle rozpatrywany. Załącznikiem jest oświadczenie o niepodleganiu wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).  Spółka przypomina również, że wysłanie wniosku należy potwierdzić poprzez wykorzystanie linku potwierdzającego wysłanego na podany w formularzu adres mailowy. Znajdzie się tam także numer wniosku, który warto zapamiętać. Będzie potrzebny do ewentualnych kontaktów z PGG S.A.

Kary umowne

Jeśli rolnik biorący udział w programie zechce odsprzedać miał węglowy lub zużyć go na inny cel, niż ten przewidziany w programie, spółka będzie naliczać karę umowną w wysokości określonej iloczynem zakupionego węgla oraz stawki kary umownej wynoszącej 2 tys. zł za każdą tonę.

Taka sama kara grozi osobom, które podały fałszywe informacje na etapie składania wniosku lub podpisywania umowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
Informacja opublikowana przez Polską Grupę Górniczą na jej oficjalnej stronie internetowej - portal pgg.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42314 )
Array ( [docId] => 42314 )