1 czerwca ruszył nabór wniosków na zadrzewienia śródpolne i zalesienia

Data: 02-06-2022 r.

Wnioski o pomoc na zalesienie oraz na tworzenie zadrzewień śródpolnych można składać od 1 czerwca 2022 do 1 sierpnia 2022. Przyjmuje je Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nadal można korzystać z wniosków papierowych ale dostępne są także wnioski w wersji elektronicznej. 

Pomoc w finansowaniu tworzenia zadrzewień śródpolnych jest przewidziana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dlaczego zadrzewienia są ważne? 

 

Zadrzewienia śródpolne nie są jedynie elementem krajobrazu. Mają istotne znaczenie dla zachowania różnorodności obszarów rolnych. Stanowią idealne miejsce dla wielu zwierząt i owadów, będąc jednocześnie swoistą bazą pokarmową wykorzystywaną przez owady zapylające czy ptaki. Ich obecność ułatwia zachowanie równowagi w systemach rolniczych. 

Mają również nieoceniony wpływ na zapobieganie erozji gleby, ograniczenie skutków suszy oraz poprawę jakości wód. 

Jakie zadrzewienia można tworzyć? 

Pomoc obejmuje tworzenie zadrzewień na gruntach wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne. Muszą one być własnością rolnika lub jego małżonka. Zadrzewienia mają mieć powierzchnię od 0,1 do 0,5 ha, z zastrzeżeniem, że ich szerokość nie może być większa niż 20 m, lecz nie mniejsza niż 4 m. Ma to być jeden kompleks, będący zwartą powierzchnią powiązaną przyrodniczo lub gospodarczo. Preferowane są drzewa liściaste - udział roślin liściastych nie może być mniejszy niż 90%. Zadrzewienia mogą zostać wprowadzone również na gruntach ornych. 

Ważne: Pomoc nie będzie przyznana, jeśli na gruncie którego dotyczy wniosek, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wykonanie zadrzewienia usunięto drzewa lub krzewy.

Z pomocy mogą skorzystać nie tylko rolnicy, lecz także jednostki samorządu terytorialnego. 

Jak otrzymać dofinansowanie? 

Wnioski na dofinansowanie muszą być złożone w terminie od 1 czerwca do 31 sierpnia. Właściwym organem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski w formie papierowej lub elektronicznej muszą być złożone do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Wnioski elektroniczne można składać wykorzystując elektroniczną skrzynkę podawczą, bądź też za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, którą można znaleźć na stronie ARiMR

Ważne: Kwota dofinansowania, którą można otrzymać w ramach pomocy jest uzależniona od nachylenia terenu i mieści się w granicach między 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. Dodatkowa kwota obejmuje również wsparcie na ochronę drzew przed zwierzyną. 

Na stronie internetowej ARiMR będą publicznie podane informacje o kolejności przysługiwania wsparcia na zalesienie oraz na zadrzewienie w województwie mazowieckim a także łącznie w pozostałych województwach. Na wyniki trzeba czekać do 1 października 2022 r. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41878 )
Array ( [docId] => 41878 )