Co z wysokością płatności bezpośrednich w 2023 r.?

Data: 15-10-2022 r.

Resort rolnictwa i rozwoju wsi odnosi się do wysokości płatności bezpośrednich w 2023 r. Deklaruje, że średnia wartość wsparcia bezpośredniego w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach. 

Jest to odpowiedź na pojawiające się w mediach doniesienia o tym, że płatności bezpośrednie zmniejszą się od 2022 r. W informacjach pojawiają się tezy, że spadnie wysokość płatności podstawowej, która jest odpowiednikiem obecnej jednolitej płatności obszarowej. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi tego rodzaju doniesienia nie są prawidłowe. Co więcej - płatności będą większe. Tyle że mowa o średnich wysokościach i to w przeliczeniu na hektar. Wszystko w związku z porozumieniem osiągniętym w ramach Unii Europejskiej, które gwarantuje realizację mechanizmu wyrównywania stawek płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. 

Takie rozwiązanie było jednym z polskich postulatów podczas opracowywania perspektywy finansowej 2021-2027 w odniesieniu do reformy Wspólnej Polityki Rolnej jak i do wieloletnich ram finansowych. Państwa członkowskie nie były jednogłośne, jednak w lipcu 2020 r. udało się osiągnąć porozumienie. Tak powstał mechanizm konwergencji zewnętrznej, który określa tempo i skalę wyrównania płatności bezpośrednich. 

Z przedstawionych przez ministerstwo danych wynika, że szacowana wysokość stawki płatności podstawowej w 2023 r. będzie na poziomie ok. 116 EUR/ha. Tymczasem w bieżącym roku, stawka JPO wynosi ok. 107 EUR/ha. 

Przedstawione wyliczenia prowadzą do wniosku, że stawka ta będzie zwiększać się z roku na rok, a w 2026 r. może wynieść ok. 120 EUR/ha. Wysokość stawek na terenie Polski, każdego roku będzie określana już po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Resort zauważa jednak, że od 2023 r. do roku 2027 system płatności bezpośrednich będzie regulowany przez nowe nowe przepisy - zarówno unijne jak i krajowe. Od stycznia zmienią się więc zasady dotyczące przyznawania tych płatności. Inny będzie również udział w całkowitej puli środków na płatności bezpośrednie. Te okoliczności sprawiają, że zmieni się wysokość stawek w porównaniu do obecnego okresu. 

Wysokość otrzymanego wsparcia będzie uzależniona od rodzaju prowadzonej produkcji oraz rodzaju praktyk stosowanych w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Przy czym schematy te będą dla rolników dobrowolne. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42263 )
Array ( [docId] => 42263 )