Jakie znaczenie ma definicja aktywnego rolnika?

Data: 06-11-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o stanowisko w sprawie definicji aktywnego rolnika. Odnosi się to do określenia definiowanego na potrzeby polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata  2023-2027. Dlaczego ujęta w przepisach definicja ma tak duże znaczenie? 

Definicja aktywnego rolnika jest niezwykle istotna z punktu widzenia możliwości dopłat bezpośrednich wypłacanych zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Tylko bowiem do aktywnych rolników mogą trafić pieniądze. 

Rolnicy o definicji z polskich przepisów

Jednak rozumienie przyjęte w polskim projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej budzi wątpliwości samych rolników. Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, że w takim znaczeniu przepisy będą chroniły interesy osób, które co prawda posiadają grunty, jednak nie prowadzą działalności rolniczej. Przyjęta w przepisach definicja nie wyklucza takich osób z grona beneficjentów dopłat bezpośrednich. W związku z tym, Krajowa Rada Izb Rolniczych zaznacza konieczność doprecyzowania definicji aktywnego rolnika oraz warunków, które należy spełnić aby otrzymać płatności bezpośrednie, już na poziomie krajowych przepisów wykonawczych. Tylko w taki sposób uda się ograniczyć skalę wypłat, które trafią do osób nieprowadzących działalności rolniczej. 

Ważne: Samorząd rolniczy podkreśla, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, płatności bezpośrednie skierowane są do aktywnych rolników prowadzących działalność rolniczą. 

Definicja na polskim gruncie

Definicja aktywnego rolnika zawarta w projekcie polskiego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, który został już przesłany do Komisji Europejskiej, brzmi następująco: rolnik będzie uznawany za aktywnego zawodowo jeśli za poprzedni rok otrzymał płatność bezpośrednią w kwocie nieprzekraczającą 5 tys. euro. Jeśli natomiast suma otrzymanych płatności przekracza poziom 5 tys. euro - rolnik będzie uznawany za aktywnego zawodowo, jeżeli nie prowadzi żadnej z działalności wskazanych w zamkniętym katalogu, do którego należą: administrowanie portami lotniczymi, administrowanie wodociągami, administrowanie trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, świadczeniem usług przewozu kolejowego, świadczeniem usług w zakresie obrotu nieruchomościami. 

Nie jest to jednak kategoryczne, bo zawarte w projekcie przepisy umożliwiają ubieganie się o dopłaty - w charakterze wyjątku - także po przekroczeniu poziomu 5 tys. euro. 

Tak sformułowane definicje chronią właścicieli gruntów, którzy wcale nie muszą prowadzić działalności rolniczej. O stanowisko w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się więc do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.  

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42338 )
Array ( [docId] => 42338 )