Pieniądze na rozwój zielonej energii w gospodarstwach rolnych

Data: 03-11-2022 r.

Komisja Europejska zmieniła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Dzięki zmianom dostępna będzie możliwość uzyskania wsparcia na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym.

Zmianę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisja Europejska zatwierdziła w październiku 2022 r. Dzięki temu PROW pozwala na realizację nowego obszaru F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”.

Korzyści z fotowoltaiki w gospodarstwie

 

O korzyściach płynących z instalacji fotowoltaicznych nie trzeba z pewnością przekonywać. Przede wszystkim nie emitują ani zanieczyszczeń, ani dwutlenku węgla, ani hałasu. Są nieinwazyjne dla środowiska i nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji dla ludzi i zwierząt. Postrzegane są jako najbezpieczniejszy sposób pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Rolnicy zainteresowani zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, będą mogli skorzystać ze wsparcia. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Cele zmian w PROW

Głównym celem wprowadzonych zmian ma być realizacja inwestycji polegających na tworzeniu nowych instalacji wytwarzających energię elektryczną z promieniowania słonecznego oraz magazynowania tej energii. Wsparcie będzie można otrzymać także na instalację inteligentnych systemów zarządzania energią z możliwością zainstalowania pomp ciepła. To ma pozwolić na produkcję czystej energii - co z jednej strony jest wielką wartością dla środowiska, z drugiej - jest również cenne ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Energia wytworzona z energii słonecznej pozwoli zasilać urządzenia niezbędne w gospodarstwie rolnym, takich jak oświetlenie czy wentylacja. W pewnym stopniu uniezależni to od dostaw energii wytwarzanej tradycyjnie. Pomoc skierowana jest do gospodarstw rolnych prowadzących zarobkową działalność rolniczą. 

Na co rolnik będzie mógł przeznaczyć środki? 

W ramach wsparcia z programu rolnicy mogą przeznaczyć przyznane środki na zakup instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią. Dofinansowanie można przeznaczyć również na zakup pompy ciepła, jednak tylko w przypadku gdy będzie ona integralną częścią instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego. Oczywiście wsparcie dotyczy również kosztów zainstalowania wskazanych urządzeń, a także kosztów przygotowania niezbędnej dokumentacji technicznej, koszty koniecznego nadzoru inwestorskiego, koszty robót budowlanych, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności. Obejmuje również niezbędne oprogramowanie komputerowe - jego zakup bądź rozwój już istniejącego, w tym również zakup praw, licencji, znaków towarowych czy patentów, koniecznych do legalnego używania. 

Ile można otrzymać pieniędzy? 

W ramach wsparcia na zieloną energię rolnicy będą mogli uzyskać 60% kosztów kwalifikowanych operacji. Jest to poziom dofinansowania przeznaczony dla młodych rolników i inwestycji zbiorowych. W przypadku pozostałych inwestycji przewidziano dofinansowanie na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych - jednak nie mniej niż 30% tych kosztów. 

Ważne: W ramach obszaru F, na jedno gospodarstwo rolne i jednemu beneficjentowi, nie będzie można przyznać pomocy na poziomie wyższym niż 150 tys. zł.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42327 )
Array ( [docId] => 42327 )