Pomocnik rolnika z Ukrainy może więcej

Data: 07-02-2023 r.

Co do zasady pomocnik rolnika może wykonywać jedynie ściśle określone czynności dotyczące zbierania wskazanych enumeratywnie roślin i czynności związane z nimi. Jednak na mocy nowych regulacji, od 28 stycznia 2023 r. ograniczenia te nie dotyczą pomocnika rolnika, który jest obywatelem Ukrainy i przebywa w Polsce legalnie. Jakie czynności może wykonywać taki pomocnik?

Pomocnikiem rolnika może być jedynie osoba pełnoletnia, która odpłatnie wykonuje pracę polegającą na pomocy rolnikowi przy zbiorach chmielu owoców, warzyw, tytoniu, ziół, roślin zielarskich. Podstawą świadczenia tej pomocy ma być umowa o pomocy przy zbiorach. 

 

Ważne: Rolnik ma obowiązek zgłosić osoby, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy - jednak musi to zrealizować w trakcie trwania umowy. 

Co do zasady umowa o pomocy przy zbiorach może obejmować jedynie takie czynności jak:
a) zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich
b) usuwanie zbędnych części roślin
c) klasyfikowanie i sortowanie zebranych roślin
d) wykonywanie czynności mających przygotować zbiory do transportu, sprzedaży, przechowywania
e) wykonywanie czynności związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów. 

Od 28 stycznia 2023 r. wskazane wyłączenia nie dotyczą jednak pomocnika rolnika, który pochodzi z Ukrainy i legalnie przebywa w Polsce. 

Ważne: Pomocnik rolnika będący obywatelem Ukrainy, jeśli przebywa legalnie na terytorium Polski, może wykonywać w gospodarstwie rolnika wszystkie czynności związane z prowadzoną przez rolnika działalnością rolniczą, zarówno w zakresie produkcji roślinnej jak i produkcji zwierzęcej, a także czynności pozostające w związku ze wskazanym wcześniej. 

Na skutek wprowadzonych zmian czynności, które mogą być wykonywane przez osobę, która jest obywatelem Ukrainy i jest pomocnikiem rolnika nie są w żaden sposób ograniczone - nadal jednak istnieje konieczność określenia zakresu obowiązków pomocnika rolnika w zawieranej umowie o pomocy przy zbiorach.

Warunkiem stosowania wyłączenia jest legalność pobytu w Polsce - a ta, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, została ograniczona okresem 18 miesięcy liczonym od 24 lutego 2022 r. 

Obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce na podstawie wskazanego przepisu jeśli:
a) wyjedzie z Polski na dłużej niż 30 dni,
b) korzysta z ochrony czasowej przyznanej z powodu działań wojennych na terenie innego państwa członkowskiego UE

Ważne: W stosunku do osób, które są obywatelami Ukrainy, ale nie korzystają z uprawnień legalnego pobytu zgodnie ze specustawą ukraińską, a także w stosunku do obywateli Polski - stosuje się dotychczasowe zasady zawierania umowy o pomocy przy zbiorach, co dotyczy także limitu czasu obowiązywania takich umów (maksymalnie 180 dni w roku kalendarzowym). 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - portal krus.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42643 )
Array ( [docId] => 42643 )