Rolnik z preferencyjnym kredytem

Data: 10-02-2023 r.

Rolnicy otrzymają ofertę preferencyjnej pożyczki, którą mogą wykorzystać na cele służące produkcji rolnej. Warunki tej oferty zostały przedstawione podczas briefingu prasowego przez ministra rolnictwa oraz ministra aktywów państwowych. 

Ofertę kredytu dla rolników przygotował bank PKO PB, który odpowiada - zdaniem ministra rolnictwa - na potrzeby rolnictwa. Jest to niewątpliwie specyficzna działalność, a na zyski z niej pochodzące często trzeba długo czekać. Dlatego - zdaniem ministra - tak istotne jest stworzenie odpowiednich produktów finansowych. 

Preferencyjna pożyczka może być przeznaczona m.in. na rozwój i rozbudowę prowadzonej hodowli, czy na zakup niezbędnych nawozów. 

Prezes PKO BP przedstawił nowość w gamie bankowych produktów, z naciskiem na to, że właśnie dostosowana jest ona do możliwości sektora rolnego. Na co mogą liczyć rolnicy w ramach dedykowanej im oferty?

Rolnicy mogą zaciągnąć pożyczkę na rozwój swojej działalności rolniczej:
- na okres 5 lat w kwocie 300 tys. zł. bez żadnych zabezpieczeń
- na okres 5 lat do kwoty 500 tys. zł - jednak w tym przypadku wymagane jest już zabezpieczenie

Prezes PKO BP deklaruje, że marża dla rolników jest najniższa spośród oferty innych banków. Z pewnością cenną dla rolników informacją jest także to, że harmonogram spłat ma być - zgodnie z deklaracjami dostosowany do specyfiki produkcji rolnej. 

Rolnicy mogą przeznaczyć pieniądze na sfinansowanie wszelkich inwestycji związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, niezależnie czy to zakup nawozów, sprzętu czy cokolwiek innego. Może być wykorzystany także do spłacenia kredytów zaciągniętych w innych bankach. 

Ważne: Rolnicy nie są zobowiązani do przedstawiania faktur za dokonane inwestycje. 

Wysokość przyznanego kredytu zależy od zdolności kredytowej rolnika. Bank wymaga także, by rolnik miał założone w PKO BP konto rolnicze. 

Dlaczego akurat Bank PKO BP? Zdaniem ministra rolnictwa, to istotne, by bank był stabilizatorem, bo taka powinna być rola spółek skarbu państwa. Wspominając o roli stabilizatora przytoczono także działania Krajowej Grupy Spożywczej, szczególnie obecnie na rynku zbóż. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42652 )
Array ( [docId] => 42652 )