Umowa o pomocy przy zbiorach

Data: 23-06-2022 r.

Rolnik ma możliwość zawrzeć z pomocnikiem umowę o pomocy przy zbiorach - to nowy rodzaj umowy, odnosi się jedynie do wskazanych w przepisach roślin i rodzi konieczność zgłoszenia pomocnika do ubezpieczenia społecznego. 

Kim jest pomocnik?

Pomocnikiem rolnika moża zostać osoba odpłatnie udzielająca rolnikowi pomocy przy zbiorach. Dodatkowo musi mieć obywatelstwo polskie oraz być uprawniona do wykonywania pracy w Polsce, albo być zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. 

 

Przepisy nie ograniczają kręgu osób, które mogą zostać pomocnikami rolnika. Jako pomocnik będzie więc traktowany także inny rolnik, małżonek rolnika, domownika podlegający z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników, osoba, która podlega ubezpieczeniu w ZUS, emeryt lub rencista. 

Obowiązkowe zgłoszenie do ubezpieczenia

Rolnik ma obowiązek zgłosić pomocnika do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS. Termin upływa w ciągu 7 dni od zawarcia umowy - ale nie później niż przed zakończeniem umowy. 

Brak realizacji tego obowiązku pozbawia pomocnika prawa do świadczeń z tytułu wypadku oraz z ubezpieczenie społecznego w okresie wykonywania pomocy. 

Umowa o pomocy przy zbiorach

Pewnego rodzaju novum w stosunkach cywilnych jest możliwość zawarcia przez rolnika umowy o pomocy przy zbiorach. Na jej podstawie pomocnik świadczy odpłatnie pracę przy zbiorach określonych produktów rolnych. Może ona polegać jedynie na:

1) zbieraniu chmielu, warzyw, owoców, tytoniu, ziół, roślin zielarskich
2) usuwaniu zbędnych części roślin
3) klasyfikowaniu lub sortowaniu zebranych roślin lub wykonywaniu innych czynności, które przygotowują zbiory do transportu, przechowywania, sprzedaży a także czynności związanych z pielęgnowanie i poprawą jakości plonów. 

Umowa o pomocy przy zbiorach ma więc bardzo wyraźnie wskazane granice i nie może odnosić się do jakichkolwiek innych czynności wykonywanych na rzecz rolnika. Umowa ma formę pisemną, a każda ze stron ma prawo do wypowiedzenia. Można w niej określić termin obowiązywania - po jego upływie ulega rozwiązaniu, jednakże strony mogą w inny sposób uregulować te kwestie bezpośrednio w umowie. 

Ważne: Świadczenia wykonywane na rzecz rolnika na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie są świadczeniem pracy na podstawie Kodeksu pracy. 

Ograniczony czas pomocy w roku

Rolnik przed zawarciem umowy o pomocy powinien dowiedzieć się ile czasu dana osoba już świadczy pomoc. Przepisy ograniczają taki rodzaj współpracy jedynie do 180 dni w roku kalendarzowym łącznie - na rzecz jednego bądź kilku rolników, niezależnie od liczby podpisanych umów. 

Jedynym wyjątkiem są umowy zawierane z obywatelami Ukrainy na mocy specustawy. W ich przypadku umowa może być zawarta na cały okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - krus.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41943 )
Array ( [docId] => 41943 )