Do 10 listopada wnioski o środki na opiekę wytchnieniową

Data: 02-11-2022 r.

Samorządy mają czas do 10 listopada, aby złożyć wnioski o pieniądze w ramach programu Opieka wytchnieniowa i Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Nabór dotyczy edycji programów na 2023 r. 

Ruszył nabór wniosków do zaplanowanej na 2023 r. edycji programów:
a) Opieka wytchnieniowa
b) Asystent osoby niepełnosprawnej

Minister rodziny i polityki społecznej zaznacza, że to dzięki Funduszowi Solidarnościowemu realizowane są zadania dotyczące m.in. usług asystenckich, usług opieki wytchnieniowej oraz tworzone są centra opiekuńczo-mieszkalne. To pozwala zagwarantować osobom niepełnosprawnych codzienne wsparcie dopasowane do ich potrzeb. 

Opieka wytchnieniowa

Niejednokrotnie opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami wymaga uwagi i zaangażowania niemalże 24 godziny na dobę. Zdarza się, że opiekun nie ma możliwości zostawić samej takiej osoby. To sprawia, że załatwianie prostych spraw życia codziennego staje się wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem ma być właśnie opieka wytchnieniowa. Daje ona możliwość pozostawienia podopiecznego w dobrych rękach z gwarancją należytej opieki. Natomiast dla opiekuna to czas, który może poświęcić na załatwienie niezbędnych spraw czy po prostu na odpoczynek. Ten ostatni, przy tak dużym obciążeniu nie tylko fizycznym lecz także psychicznym opiekunów, jest niezwykle istotny. 

W 2023 r. na realizację programu Opieka wytchnieniowa będzie przeznaczone 150 mln zł. Gminy i powiaty, które chcą skorzystać z możliwości jakie daje ten program muszą złożyć stosowny wniosek do wojewody. Termin mija 10 listopada. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego wniosku przez wojewodę dotyczącego przyznania środków finansowych w ramach programu. Do 25 listopada musi on być przekazany do Ministerstwa Rozwoju i Polityki Społecznej wraz z listą rekomendowanych wniosków. 

Ważne: Ostateczna lista dofinansowanych wniosków będzie znana w pierwszej połowie grudnia 2022 r. 

Asystent osobisty

W 2023 r. na program Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej będzie przeznaczone 505 mln zł. Asystenci wspierają osoby niepełnosprawne w codziennych czynnościach. Towarzyszą im w wyjściach do lekarzy, urzędów, czy nawet na zakupy i do kina. Dzięki ich pracy zwiększa się szansa na samodzielność osób niepełnosprawnych. 

Wnioski na udział w tym programie samorządy także mogą składać do 10 listopada i podobnie jak w przypadku opieki wytchnieniowej do 25 listopada wojewoda przekaże wniosek o środki z programu. Po weryfikacji i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, lista rekomendowanych wniosków zostanie opublikowana 9 grudnia 2022 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42325 )
Array ( [docId] => 42325 )