Zakup paliwa za granicą. Sprawdź, czy możesz coś oszczędzić na euro

Autor: Artykuł partnera
Data: 23-12-2022 r.

Zakup paliwa za granicą to znana praktyka firm transportowych, świadczących usługi międzynarodowe. Może być opłacalna w momencie kupna benzyny w kraju o cenach niższych niż w Polsce. Czy natomiast da się zaoszczędzić na takiej transakcji nawet wtedy, gdy stawki są wyższe? Jeśli podczas planowania podróży zwrócisz uwagę na kilka istotnych elementów, masz szansę znacząco zmniejszyć swoje wydatki. Musisz uważać też na prawidłowe rozliczenie kosztów po powrocie do kraju.

Tankowanie za granicą. Paragon czy FV?

Czy przy zakupie paliwa za granicą zawsze trzeba prosić o wystawienie faktury VAT? Zgodnie z przepisami tankowanie paliw oraz nabywanie olejów może być udokumentowane:

  • dowodami kasowymi,

  • paragonami.

Oznacza to, że urzędy akceptują oba rozwiązania. Warunkiem jest jednak to, że muszą one zawierać trzy informacje: datę wystawienia, pieczątkę sprzedawcy oraz ilość, wartość i cenę zakupionego towaru. Aby ująć paragon w księdze przychodów i rozchodów, podatnik na odwrocie paragonu musi umieścić dodatkowo:

  • swoje imię i nazwisko/nazwę firmy,

  • nazwę zakupionego paliwa,

  • adres.

Zakup paliwa za granicą, tankowanego do pojazdu firmowego, ujmuje się w 13. kolumnie KPiR. Koszt potwierdzony paragonem musisz przeliczyć na złotówki po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego przed poniesieniem kosztu.

Zakup paliwa za granicą, a VAT

Jak należy rozliczyć podatek VAT od paliwa zakupionego za granicą do służbowego samochodu? Z przepisów wynika, że tankowania pojazdu nie należy rozumieć jako zakupu WNT. Oznacza to, że nabywca nie musi rozliczać podatku VAT od tej transakcji. Miejscem opodatkowania towaru jest kraj, w którym został on zakupiony, bo tam znajdował się w chwili transakcji.

Informacja ta w praktyce sprawia, że będąc podatnikiem, nie odliczasz od transakcji zakupu paliwa podatku VAT. Interpretacje podatkowe wskazują natomiast, że możesz ująć wydatek w kwocie netto. Następnie odzyskasz go po złożeniu VAT-REF. Na podstawie paragonu więc ujmujesz go w kosztach firmowych, po wcześniejszym przeliczeniu zł na euro.

Jak zaoszczędzić na zakupie paliwa w euro?

Wiesz już, jak tankować za granicą, aby móc paliwo wrzucić w koszty i prawidłowo je rozliczyć. W jaki sposób natomiast możesz zaoszczędzić na tych transakcjach, prowadząc międzynarodową firmę transportową? Przede wszystkim zwracaj uwagę na aktualny kurs euro. Śledź go na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Walutomat jest platformą łączącą użytkowników sprzedających oraz kupujących obce waluty. Znajdziesz w nim między innymi oferty wymiany PLN na EUR i na odwrót.

W jaki sposób możesz zaoszczędzić na korzystnym przeliczniku euro? Im taniej kupisz obcą walutę, tym więcej zyskasz na transakcji. Tracisz mniej złotówek, a dostajesz więcej monet zagranicznych, za które kupujesz paliwo. Ostatecznie więc cena za litr benzyny czy oleju napędowego spada. Co więcej, Walutomat pozwala na obserwację kursu euro przez całą dobę. Przeanalizujesz tam nawet stawki z ostatnich kilku lat. Dzięki temu szybko zorientujesz się, jakie ceny są dla Ciebie najkorzystniejsze. Gdy tylko pojawi się oferta spełniająca Twoje wymagania, możesz błyskawicznie dokonać wymiany online.

Artykuł partnera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42504 )
Array ( [docId] => 42504 )