Certyfikacja w zamówieniach publicznych

Data: 21-06-2023 r.

W wykazie prac Legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. nowa regulacja ma być ułatwieniem zarówno dla wykonawców jak i dla podmiotów udzielających zamówień publicznych. Sprawdźmy w jaki sposób ma działać certyfikat.

 zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych aby móc wziąć udział w postępowaniu o udzieleniu zamówienia publicznego trzeba  spełnić szereg warunków.  Aktualnie  z obowiązujące przepisy nie przewidują jednak innej możliwości na wykazanie spełnienia tych warunków niż każdorazowe  przedstawienie szeregu dokumentów. To niezwykle czasochłonne i może blokować udział w postępowaniu o zamówienia publiczne szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom. 

 

To także spore utrudnienie dla zamawiających którzy w każdym postępowaniu są zobowiązani do weryfikowania potencjalnych wykonawców.

Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie certyfikacja. Na gruncie przepisów europejskich została na ujęta w Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE oraz w art. 46 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE. Znalazła się także w zapisach Polityki Zakupowej Państwa, zgodnie z którymi do polskiego porządku prawnego ma zostać wprowadzona do końca 2024 r. 

Certyfikat wykonawcy ma być potwierdzeniem że wykonawca zarówno pochodzący z Polski jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej może brać udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ponieważ nie zachodzą wobec niego żadne warunki wykluczenia go z takiego postępowania. Certyfikat może także potwierdzać że dane wykonawca posiada określony zdolności zasoby rozumiane jako niezbędne doświadczenie czy też wykwalifikowaną kadrę, który niezbędne są do wykonania określonego zamówienia mieszczącego się w kategorii zamówień publicznych wskazanych w certyfikacie. 

Jest to więc ułatwienie dla samych wykonawców którzy nie będą musieli już kompletować całego szeregu dokumentów aby wziąć udział w jakimkolwiek postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Będzie to także  wielkie ułatwienie dla zamawiających którzy nie będą musieli już każdorazowo weryfikować wszystkich warunków podmiotowych konkretnego wykonawcy. 

Ważne: Certyfikat będzie stanowił podstawę domniemania spełniania przez wykonawcę wymogów kwalifikacji podmiotowej w zakresie wskazanym w certyfikacie.

Przedstawione rozwiązanie ma być tak że drogą do otworzenia rynku zamówień publicznych dla małych i średnich przedsiębiorców. 

Certyfikat sprawia, że spełnienie warunków będzie weryfikowane tylko raz i nie jest to związane z konkretnym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego.  Korzystanie z certyfikatu ma być dobrowolne dla wykonawców. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43107 )
Array ( [docId] => 43107 )