Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 31-03-2023 r.

Jeśli ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego najbliższego członka rodziny, musi pamiętać o dopełnieniu kilku obowiązków. Jednym z nich jest wyrejestrowanie go jeśli nabędzie on własny tytuł do ubezpieczenia. 

Ubezpieczony może zgłosić do ubezpieczenia najbliższych członków rodziny. Są oni jednak enumeratywnie wymienieni w przepisach. Do grupy tej należą:
a) mąż lub żona
b) wstępni - czyli rodzice lub dziadkowie mieszkający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym
c) dzieci do ukończenia 18 roku życia, chyba że kontynuują naukę w szkole lub odbywają kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej - wówczas do 26 roku życia:
- dziecko ubezpieczonego
- dziecko męża lub żony
- dziecko przysposobione
- wnuka/wnuczkę
- dziecko obce, dla którego ubezpieczony jest opiekunem prawnym, bądź też jest rodziną zastępczą, lub też dziecko obce, które przebywa w rodzinnym domu dziecka ubezpieczonego. 

 

Ważne: Limit wieku nie obowiązuje, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne. 

Pewne ograniczenia zostały przewidziane w przypadku dziadków zgłaszających do ubezpieczenia zdrowotnego swojego wnuka. Mają taką możliwość jedynie w przypadku gdy żadne z rodziców nie jest objęte obowiązkowym ani dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym ani też nie jest uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek. 

Ważne: Aby członek rodziny mógł korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy jedno zgłoszenie, czyli np. dla dziecka wystarczy aby zgłosił je jeden z rodziców. 

Zgłoszenie jest możliwe jeśli członek rodziny nie ma własnego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego czyli nie ma umowy o pracę, ani umowy zlecenia, nie prowadzi działalności gospodarczej ani też nie jest osobą bezrobotną, a także wówczas gdy nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych.

Ważne: Płatnik składek powinien zostać poinformowany o fakcie zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniał fakt uzasadniający to zgłoszenie. 

Konieczne jest wyrejestrowanie członka rodziny zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nabędzie on własny tytuł do ubezpieczenia. Rozumie się przez to sytuację w której podjął pracę albo rozpoczął działalność gospodarczą. W takim przypadku należy go wyrejestrować z ubezpieczenia jako członek rodziny - ubezpieczony musi to zgłosić swojemu płatnikowi składek. 

Wyrejestrowanie będzie niezbędne także w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 bądź w przypadku uczących się – 26 rok życia. 

Jeśli natomiast umowa o pracę, bądź inny tytuł do ubezpieczenia członka rodziny wygaśnie, należy go ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego - oczywiście pod warunkiem, że nadal spełnione są warunki dla takiego zgłoszenia. Taka zmiana powinna zostać zgłoszona do płatnika składek. 

Ważne: Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą pamiętać, że skoro to one same zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego a także na formularzu ZUS ZCNA zgłaszają swoich członków rodziny, to także i wyrejestrowanie ich najbliższych jest ich obowiązkiem. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42809 )
Array ( [docId] => 42809 )