Skutki podatkowe zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 12-06-2023 r.

Płatnicy składek musieli złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej. W efekcie, wielu z nich ma otrzymać zwrot nadpłaty. Czy ten zwrot, w przypadku podatników korzystających z rozliczenia podatkiem liniowym bądź z ryczałtu będzie generował obowiązek podatkowy? 

Osoby, które wybrały liniowy podatek PIT  i zaliczali składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczali ją od dochodów, a także osoby rozliczające się ryczałtem, którzy odliczali składkę od przychodu - będą musieli oddać kwotę wynikającą z ulgi. W rozliczeniu osoby na podatku liniowym będą musieli zmniejszyć koszty, a osoby korzystające z ryczałtu będą musieli doliczyć do przychodu te kwoty, które wcześniej odliczyli.  Minister Finansów wyjaśnia jak w sytuacji zwrotu nadpłaty powinny postąpić obie te grupy podatników. 

 

Rozliczający się podatkiem liniowym

Przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym stosuje 19% stawkę. Opłacając składkę zdrowotną może on - do wysokości określonego limitu:
a) zaliczyć ją do kosztów podatkowych lub
b) odliczyć od podstawy obliczenia podatku. 

Ad. a) Składka w kosztach podatkowych 

Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wynika nadpłata, spowoduje ona, że taki podatnik będzie miał obowiązek dokonania korekty kosztów podatkowych - jeśli wybrał możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych. Na podstawie art. 22 ust. 7c ustawy o PIT, korekta powinna być dokonywana na bieżąco, jeśli nie była spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, w innych przypadkach konieczne jest złożenie korekty zeznania PIT-26L za  2022 r. Taka korekta jest także niezbędna, jeśli zwrot nadpłaty składki nastąpi już po zlikwidowaniu pozarolniczej działalności gospodarczej albo zmianie formy opodatkowania na podatek ryczałtowy. 

Ważne: Opisywana korekta ma być wykonana w takiej części, w jakiej kwota składek zdrowotnych zaliczona do kosztów podatkowych mieści się w nadpłacie. 

Ad. b) Składka odliczona od podstawy opodatkowania

Jeśli podatnik odliczał od podstawy opodatkowania kwotę składki zdrowotnej, będzie miał obowiązek doliczenia do dochodu zwróconych kwot w zeznaniu rocznym za 2023 r. Podstawą tego obowiązku jest art. 45 ust. 3a ustawy PIT lub z art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. 

Doliczenie o którym mowa ma dotyczyć jedynie kwoty składek zdrowotnych odliczonych od podstawy obliczenia podatki, które mieszczą się w nadpłacie. 

Rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Przedsiębiorca rozliczający prowadzoną przez siebie pozarolniczą działalność gospodarczą za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma możliwość odliczyć od przychodu do 50% wysokości składki zdrowotnej. Jeśli taki przedsiębiorca wykazał w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej nadpłatę i otrzyma jej zwrot za 2022 r., będzie zobowiązany doliczyć do przychodów zwróconych kwot. Mają się one pojawić w zeznaniu rocznym składanym za 2023 r. (art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub z art. 45 ust. 3a ustawy PIT).

Ważne: Doliczenie ma dotyczyć jedynie części, w jakiej kwota składek zdrowotnych odliczonych od przychodów mieści się w nadpłacie. 

Źródło:

Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy dotycząca zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 r. z 1 czerwca 2023 r. - opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43068 )
Array ( [docId] => 43068 )