Przyznanie 500 Plus - czy można się odwołać?

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 23-05-2023 r.

Udzielona przez właściwy organ informacja o przyznanie świadczenia wychowawczego nie jest decyzją administracyjną. Jest to jedynie czynność materialno-prawna na podstawie której zainteresowana osoba otrzymuje informację o tym, czy świadczenie zostało przyznane czy też nie. W konsekwencji, nie ma możliwości odwołania się od takiej informacji. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę osoby, która złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze 500+. Wniosek został złożony 1 sierpnia, ponieważ - jak argumentował wnioskodawca - 31 lipca wypadał w niedzielę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że świadczenie wychowawcze zostało przyznane od 1 sierpnia 2022 do 31 maja 2023 r. 

 

Z tym wnioskodawca się nie zgodził, w związku z czym wniósł pismo zatytułowane "odwołanie" w których powołał się na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącego sytuacji, w której koniec terminu do wykonania czynności przypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Domagał się przyznania świadczenia także za lipiec. Co ciekawe pismo zostało rozpatrzone i Prezes ZUS wydał decyzję, w której podtrzymał w mocy "zaskarżoną decyzję", argumentując, że co do zasady wnioski zbierane są do 31 maja, a jeśli termin ten nie zostanie zachowany - świadczenie przysługuje od miesiąca w którym został złożony wniosek. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że w omawianej sprawie faktycznie doszło do rażącego naruszenia prawa. Jego zdaniem decyzja Prezesa ZUS - jako odpowiedź na "odwołanie" została wydana pomimo braku decyzji wydanej w pierwszej instancji. 

Ważne: Pismo informujące o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie jest decyzją administracyjną, a zatem nie można wnieść odwołania. 

Zgodnie z art. 13a ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia osobie ubiegającej się o świadczenie jedynie informację o przyznaniu tego świadczenia. Decyzja jest wydawana natomiast w przypadku odmowy przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenia lub zmiany prawa do świadczenia wychowawczego, czy nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego. 

Ważne: Działanie organu uwzględniającego w całości wniosek strony w przedmiocie świadczenia wychowawczego stanowi czynność materialno-techniczną, o której jest on jedynie obowiązany powiadomić wnioskodawcę. 

W omawianej sprawie wnioskodawca żądał uznania innego okresu wypłaty świadczenia. W takiej sytuacji wniesione przez niego "odwołanie" powinno być przez organ potraktowany jako wniosek o zmianę prawa do świadczenia, który będzie wszczynał postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego już przyznanego. Postępowanie to ma się zakończyć wydaniem decyzji, od której będzie przysługiwało odwołanie do organu wyższego stopnia, a w konsekwencji także skarga do sądu administracyjnego. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 26 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 942/22, wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43002 )
Array ( [docId] => 43002 )