Jaka jest efektywność energetyczna węgla brunatnego

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Węgiel brunatny, podobnie jak i kamienny, jest surowcem kopalnym pochodzenia organicznego, który powstał w wyniku rozkładu szczątków roślinnych w skorupie ziemskiej. Ze względu na swoją strukturę i słabą odporność na warunki atmosferyczne – co podczas transportu może przekładać się na stratę surowca – jest wykorzystywany głównie blisko miejsca wydobycia.

Dzięki wysokiej temperaturze, odpowiedniemu ciśnieniu i braku dostępu powietrza, długotrwały rozkład szczątków roślinnych zaowocował tutaj powstaniem surowca o doskonałych parametrach energetycznych. Stąd jego zastosowanie w produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Trzeba pamiętać, że węgiel brunatny jest jednak używany jako surowiec o charakterze lokalnym. Wynika to przede wszystkim z problemów z jego transportem i późniejszym rozładunkiem. Z racji swojej struktury szybko wilgotnieje, a w czasie zimy dodatkowo zamarza, tworząc dosyć kłopotliwą dla producenta masę, którą trudno rozładować i magazynować.

Stąd pomysł, żeby elektrownie opalane węglem brunatnym były budowane bezpośrednio przy złożach. Dzięki temu możliwy jest szybki i bezpośredni transport surowca do zakładów za pomocą przenośników taśmowych.

Najbardziej popularną metodą wydobycia – z racji na możliwość obniżenia kosztów eksploatacji złóż, ale również zastosowanie dosyć łatwego w użyciu i bezpiecznego systemu technologii produkcji – jest metoda odkrywkowa (wydobycie bez konieczności drążenia podziemnych tuneli).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, które nie tylko pozwala skrócić czas produkcji i nakłady na wydobycie, możliwa jest też – z uwagi na bliskie usytuowanie elektrowni – duża oszczędność surowca. W tym przypadku węgiel brunatny nie traci swoich doskonałych parametrów energetycznych, stanowiąc obecnie jeden z najtańszych surowców do produkcji nośników energii, który jest jednocześnie paliwem kopalnym.



Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41453 )
Array ( [docId] => 41453 )