Jakie są korzyści z eksploatacji źródeł geotermalnych

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 23-08-2012 r.

Energia ze źródeł geotermalnych to segment zaliczany do grupy nośników, które pochodzą ze źródeł odnawialnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj system odwiertów, dzięki któremu możliwe jest pobieranie gorącej wody i energii cieplnej bezpośrednio z wnętrza Ziemi. Jest to doskonałe źródło ciepła dla układów centralnego ogrzewania, ale także surowiec bazowy do produkcji energii elektrycznej.

Technologia pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych jest stosunkowo prosta. Dzięki wspomnianemu już systemowi odwiertów możliwe jest wpompowywanie zimnej wody w głąb rozgrzanych skał, z których jednocześnie pobierana jest woda gorąca.

Oczywiście pewne problemy może tutaj nastręczać skład chemiczny wody, która charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem. Stąd przy całym obiegu – w ramach procesu technologicznego – najbardziej narażona jest na szkodliwe działanie czynników chemicznych instalacja i aparatura pobierająca wodę.

Mimo, iż cały mechanizm produkcji energii i ciepła charakteryzuje się tutaj wysoką dbałością o ochronę środowiska, to jednak występują pewne elementy zagrożenia związane z procesem samego wydobycia. Oprócz możliwego zanieczyszczenia wody składnikami pochodzącymi z głębokich warstw Ziemi, możliwe jest także pojawienie się z odwiertów bardzo szkodliwych dla środowiska gazów zawierających np. związki siarki.

 

W przypadku Polski aż 80 proc. powierzchni kraju mogłoby zostać wykorzystane przy produkcji energii ze źródeł geotermalnych. Jednak nie wszystkie lokalizacje nadają się do tego celu, szczególnie z punktu widzenia opłacalności takiej inwestycji. Dlatego przy zastosowaniu odpowiednich parametrów – w tym optymalnej głębokości, temperatury wody, a także poziomu jej zasolenia – tylko 40 proc. łącznej powierzchni nadaje się do eksploatacji.

Tutaj spore znaczenie mają termy umiejscowione na obszarach górskich, gdzie oprócz funkcji ekonomicznych i gospodarczych, spełniają również istotne znaczenie w rozwoju i promocji turystyki.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41448 )
Array ( [docId] => 41448 )