Jakie znaczenie mają paliwa kopalne

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Paliwa kopalne, a więc powstałe w wyniku rozkładu związków organicznych pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego mają ogromne znaczenie dla sektora energii cieplnej i elektrycznej. Dzięki odpowiednim procesom chemicznym zachodzącym bez dostępu powietrza, przy wysokiej temperaturze i ciśnieniu, w skorupie ziemskiej powstały surowce o doskonałych właściwościach energetycznych.

Tutaj kluczową rolę odgrywają takie surowce kopalne, jak: ropa naftowa, gaz ziemny, ale również węgiel kamienny i brunatny. Nieco mniejsze znaczenie w produkcji energii ma torf – z uwagi na krótszy okres transformacji, jakiemu poddawane były związki organiczne w skorupie ziemskiej (zawiera do 60 proc. węgla).

Kopaliny, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, charakteryzują się ograniczonymi zasobami, które wynikają z obszaru i powierzchni zajmowanej przez określone złoża. O ile więc źródła energetyczne w postaci promieni słonecznych, wiatru czy też cieków wodnych stale uzupełniają się w trakcie cykli zachodzących w przyrodzie, to w przypadku paliw kopalnych takiej możliwości już nie ma.

W efekcie raz wyeksploatowane złoża stają się bezużyteczne jako potencjalne źródło dla nośników energii. Trudno się temu dziwić, bowiem procesy, które doprowadziły do powstania surowców kopalnych, trwały – przy kumulacji odpowiednich warunków w skorupie ziemskiej – przez wiele milionów lat.

Z racji swojego składu chemicznego, kopaliny charakteryzują się także nasyceniem związków, które w ramach procesu obróbki termicznej, w istotny sposób zanieczyszczają środowisko naturalne. Chodzi tu m.in. o uwalniany do atmosfery dwutlenek węgla, ale również bardzo szkodliwy dla powłoki ozonowej metan, czy wywołujące tzw. kwaśne deszcze związki siarki i azotu.

Oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle energetycznym, kopaliny są podstawowym surowcem dla branży paliwowej i petrochemicznej oraz wielu sektorów z nimi powiązanych.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41456 )
Array ( [docId] => 41456 )