Węgiel kamienny jako surowiec o strategicznym znaczeniu

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Węgiel kamienny to kolejne – po ropie naftowej i gazie ziemnym – paliwo kopalne, które powstało w skorupie ziemskiej w wyniku rozkładu szczątków organicznych. Z jednej strony jest doskonałym surowcem energetycznym, który ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki. Z drugiej zaś jego spalanie charakteryzuje się dużą emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

Oczywiście jako zdecydowanie najważniejsze zastosowanie węgla kamiennego należy wskazać tutaj produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Dzięki spalaniu tego surowca możemy więc nie tylko ogrzać różnego rodzaju obiekty, ale także uzyskać nośniki energetyczne niezbędne do ich oświetlenia.

Jednak to nie jedyne korzyści z wydobycia i produkcji węgla kamiennego. Jest on również wykorzystywany przy wytwarzaniu choćby takich surowców, jak smoła czy też amoniak. Ten ostatni to z kolei podstawowy składnik soli amonowych, z których produkowane są nawozy sztuczne dla sektora rolniczego.

W ramach procesu obróbki węgla uzyskujemy również inne bardzo ważne surowce – m.in. gaz koksowniczy i koks - które mają zastosowanie w branży energetycznej.

Węgiel jako surowiec charakteryzuje się także podczas obróbki cieplnej silnym wydzielaniem różnego rodzaju szkodliwych dla środowiska naturalnego związków. Stąd wraz z rozwojem technologii i systematycznym wzrostem znaczenia odnawialnych źródeł energii, jego produkcja jest ograniczana.

Oprócz względów ekologicznych, a więc ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, kluczowe znaczenie mają także względy gospodarcze – w tym konieczność zamykania i likwidowania nierentownych zakładów wydobywczych.

W Polsce to nadal kluczowy surowiec, który zaspokaja blisko 60 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Tak duży udział węgla kamiennego w rodzimej produkcji nośników energetycznych to efekt usytuowania geopolitycznego naszego państwa, dającego nam dostęp do jednego z największych na świecie złóż.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41454 )
Array ( [docId] => 41454 )