Czym różni się prywatyzacja kapitałowa od bezpośredniej

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 06-09-2012 r.

Proces przekazywania państwowego majątku w prywatne ręce może przebiegać w dwojaki sposób. Z jednej strony mamy więc prywatyzację kapitałową, która polega na przekształceniu spółki w podmiot prawa handlowego, a następnie rozproszeniu jego udziałów na rynku. Drugi rodzaj odnosi się do konieczności likwidacji firmy – zazwyczaj w złej kondycji finansowej – i tworzeniu na tej bazie nowego podmiotu.

Prywatyzacja kapitałowa zwana jest też pośrednią i przebiega etapami. W pierwszej kolejności dochodzi więc do wspomnianej już transformacji przedsiębiorstwa państwowego, które przekształca się w spółkę prawa handlowego, kontrolowaną przez Skarb Państwa.

W tym przypadku mamy do czynienia z procesem komercjalizacji, który poprzedza właściwą sprzedaż udziałów na rynku. Oczywiście na tym etapie muszą być przeprowadzone szczegółowe analizy na temat opłacalności projektu, restrukturyzacji spółki, możliwości jej rozwoju i tym samym zwiększenia wartości rynkowej, ale także zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów.

Na etapie komercjalizacji dochodzi do przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dalsze działania resortu skarbu mają na celu rozproszenie akcji lub udziałów firmy na rynku. I tutaj także wchodzą w grę różne warianty rozproszenia majątku – począwszy od jego sprzedaży inwestorom i osiągnięcia z tego tytułu wpływów gotówkowych, aż po nieodpłatnie przekazanie majątku pracownikom.

 

Drugi sposób – tzw. prywatyzacji bezpośredniej – wynika niejako z trudnej sytuacji przedsiębiorstwa i jest często inicjowany przez kadrę kierowniczą lub osoby zatrudnione w spółce. Chodzi o to, aby poprzez kontrolowany upadek przedsiębiorstwa państwowego, można było dokonać odpowiednich zmian prawnych i majątkowych, które zapoczątkują działanie spółki już w nowej formule.

Taki mechanizm ma zapobiec dalszej degradacji firmy, która bez koniecznych zmian naprawczych i restrukturyzacji byłaby narażona na upadłość i całkowite zlikwidowanie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24874 )
Array ( [docId] => 24874 )