Czym jest całkowity koszt pożyczki?

Kategoria: Kredyty
Data: 13-04-2021 r.

Zastanawiasz czym jest całkowity koszt pożyczki? Chciałbyś również wiedzieć co składa się na jego finalną wysokość? Jeżeli planujesz wziąć pożyczkę gotówkową, ale masz tego typu pytania, to wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w naszym artykule.

Całkowity koszt pożyczki – co to jest?

Niespodziewane wydatki mogą przydarzyć się każdemu. Nie każdy jednak jest na nie przygotowany i wówczas bezcennym wsparciem okazuje się np. szybka pożyczka przez Internet. Z wzięciem pożyczki wiążą się pewne dodatkowe opłaty, które wpływają na to, ile pieniędzy musisz oddać pożyczkodawcy.

Całkowity koszt pożyczki to wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki przez bank lub instytucję pozabankową. Szczegółowe informacje na ten temat zostały uwzględnione w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Koszty pożyczki – co się na nie składa?

Na całkowity koszt pożyczki wpływa choćby wysokość oprocentowania pożyczki. Nie jest to jedyny element, składający się na rzeczywistą kwotę, którą we wskazanym czasie należy zwrócić pożyczkodawcy. Na rynku znajdziesz różne oferty pożyczek gotówkowych, które mogą różnić się całkowitym kosztem, dlatego warto wiedzieć, co konkretnie wpływa na jego wysokość i jak wybrać najlepszą ofertę.

Na całkowity koszt pożyczki standardowo składają się przede wszystkim następujące elementy:

  • Prowizja od pożyczki gotówkowej

Elementem wpływającym na całkowity koszt pożyczki jest prowizja, czyli standardowa opłata pobierana przez banki. Prowizja stanowi procent pożyczanej kwoty. W zależności od instytucji, może być opłacona jednorazowo bądź rozłożona w czasie i podzielona na comiesięczne raty, które będziesz spłacać.

  • Oprocentowanie pożyczki

Oprocentowanie pożyczki może być stałe bądź zmienne. W praktyce to koszt, który musi ponieść klient banku w związku z koniecznością spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Wysokość maksymalnego oprocentowania jest ściśle określona (m.in. Ustawą z 2011 roku o kredycie konsumenckim, a także Kodeksem Cywilnym) i nie może być wyższa od dwukrotności ustawowych odsetek równych stopie referencyjnej NBP oraz stawki 3,5%.

  • Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej

Koszt całkowity pożyczki zależy także od jej ubezpieczenia (zazwyczaj jest dobrowolne), które stanowi zabezpieczenie, że zobowiązanie lub rata zostanie spłacona nawet wtedy, gdy pożyczkobiorca zachoruje, straci pracę lub umrze.

Szybka pożyczka przez Internet – jak to działa?

Internet daje prawdziwe spektrum możliwości w zakresie korzystania z różnych produktów bankowych. Przykładowo, jeśli interesuje Cię wzięcie pożyczki gotówkowej, nie musisz już – tak, jak było to konieczne jeszcze kilka lat temu – tracić czasu na dojazd do placówki bankowej. Dziś wszystkie procedury są uproszczone i ograniczone do niezbędnego minimum.

W PKO Banku Polskim możesz skorzystać z pożyczki gotówkowej poprzez intuicyjną w obsłudze stronę internetową, na której znajdziesz m.in. kalkulator - użyj go np., by poznać orientacyjną wysokość rat.

Jeśli jesteś już klientem banku, wszystkie formalności załatwisz online (przez serwis internetowy iPKO bądź aplikację mobilną IKO). Co więcej, jeśli złożysz wniosek przez IKO, potrzebną kwotę pieniędzy możesz otrzymać w zaledwie pół minuty od akceptacji umowy!

Jeśli jeszcze nie jesteś klientem banku, to umowę pożyczki w kwocie do 4500 zł możesz podpisać również bez wychodzenia z domu – przez Internet. Wszystkie formalności począwszy od złożenia wniosku o pożyczkę, poprzez potwierdzenie tożsamości można załatwić całkowicie zdalnie.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41264 )
Array ( [docId] => 41264 )