Czarna Księga Obciążeń Przedsiębiorców

Data: 25-06-2023 r.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet te mikroprzedsiębiorstwa - niejednokrotnie działają skuteczniej niż duże korporacje. Są lepiej zarządzane, bardziej elastyczne, współpracują z innymi przedsiębiorstwami - śmiało można powiedzieć, że są motorem gospodarki. Jednak to one bardzo często są obciążone problemami czy kosztami, które sprawiają, że prowadzenie firmy staje się średnio opłacalne, czy wręcz grozi bankructwem. Te obciążenia  Rzecznik MŚP zawarł w Czarnej Księdze Obciążeń Przedsiębiorców. 

Czarna Księga Obciążeń Przedsiębiorców zawiera pewne zestawienie takich kosztów i takich obciążeń z którymi przedsiębiorcy muszą sobie radzić. Jednak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreśla, że koszty te i obowiązki często nie wynikają bezpośrednio z prowadzonej działalności gospodarczej. Często są efektem zmian w prawie czy relacji przedsiębiorców z urzędami. 

Poważnym kosztem przedsiębiorcy jest zatrudnienie. Biorąc pod uwagę przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne czy przepisy podatkowe, a także obowiązków jako pracodawcy, skala tego obciążenia jest naprawdę znaczna. Jednocześnie pracodawca obciążony jest także kosztami wynagrodzenia chorobowego swoich pracowników, jeśli czas niezdolności do pracy wynikający z choroby lub odosobnienia w związku z chorobą trwa łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym - lub do 14 dni w przypadku pracowników do 50. roku życia. Przysługujące wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia, dodatkowo obciąża pracodawcą, choć opłacane są przecież składki na ubezpieczenie chorobowe - zresztą niemałe.  

Rzecznik MŚP wylicza także, że pracodawcy ponoszą koszty "urlopów" w przypadku pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, gdy święto przypada w sobotę. Pracownik musi mieć wówczas obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin, czyli dostać jeden dzień wolny. Podobnie koszty dni wolnych wynikających z faktu bycia honorowym krwiodawcą ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi także koszty dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przyznawanych na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, a także koszty urlopu wypoczynkowego należnego za czas urlopu macierzyńskiego - bo pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim i tak nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego - pracodawca za to płaci. 

Uprawnienie rodzicielskie kobiet karmiących piersią, prowadzące do dodatkowych przerw w pracy, wliczanych w godziny pracy także jest obciążeniem pracodawcy. Na barki firmowego budżetu spadną także obciążenia związane z tzw. urlopem z powodu siły wyższej, którego pracodawca nie może odmówić.  

To krótkie wyliczenie pokazuje, jak wielkie koszty związane są z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Przepisy gwarantujące więcej praw i wyższą ochronę pracowników mogą więc doprowadzić do tego, że pracodawcy niechętnie będą korzystać z umów o pracę, szukając alternatywy. Niewątpliwie, jak w wielu przypadkach - potrzebny jest złoty środek, który z jednej strony zabezpieczy interesy pracowników - z drugiej, pozwoli pracodawcom prowadzić swoją firmę i tworzyć nowe miejsca pracy, bez ryzyka bankructwa. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43122 )
Array ( [docId] => 43122 )