Co zrobić z pracownikiem, który nie przychodzi do pracy? 

Data: 27-04-2022 r.

Jakie narzędzia ma pracodawca, w przypadku pracownika, który przestał przychodzić do pracy? Nie ma żadnego usprawiedliwienia, nie odbiera telefonów, co zrobić w takiej sytuacji? 

Młody elastyczny zespół - to sformułowanie można często spotkać w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Moje doświadczenia pokazują, że ta elastyczność młodych zespołów bywa czasem nieprzewidywalna. Może bowiem polegać na tym, że niezależnie od umowy na podstawie której praca jest świadczona, pracownik po prostu zapada się pod ziemię. 

 

Kiedy po raz pierwszy nie przychodzi do pracy bez słowa, można jeszcze łudzić się, że coś nieprzewidywalnego się wydarzyło i na pewno pracodawca otrzyma stosowne usprawiedliwienie. Empatia i wyrozumiałość słabnie jednak z każdym dniem nieobecności i braku kontaktu. Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca? 

Obowiązek informacyjny 

Pracownik ma obowiązek poinformowania o przyczynie swojej nieobecności w pracy. Co więcej - informację tę powinien uzupełnić także o przewidywany czas trwania nieobecności. Terminem, w którym takie oświadczenie powinno dotrzeć do pracodawcy jest pierwszy dzień nieobecności pracownika. Zasady te wprost wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków

Zgodnie z art. 52 §  1. pkt. 1 Kodeksu pracy, pracodawca może w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika, podstawowych obowiązków pracowniczych, rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. 

Ważne: Nieobecność pracownika w pracy, która nie została usprawiedliwiona jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. 

W związku z powyższym, należy uznać, że pracownik nie przychodząc do pracy i za nic mając obowiązek poinformowania o tym pracodawcy, niejako sam wybrał zwolnienie. Pracodawca rozwiąże umowę o pracę z winy pracownika. 


Zobacz także: Kiedy nie można mówić o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych

Z taką decyzją nie można zwlekać zbyt długo. Kodeks pracy przewiduje, że nie można rozwiązać umowy z winy pracownika po upływie miesiąca od uzyskania informacji uzasadniających to rozwiązanie. 

Pozostaje jeszcze kwestia doręczenia oświadczenia woli pracodawcy. Pismo zawierające rozwiązanie umowy o pracę, pracodawca powinien przesłać pocztą za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Przyjmuje się w tym przypadku, że dniem rozwiązania stosunku pracy, będzie data doręczenia pisma. 

Źródło:

Informacja umieszczona w Bazie wiedzy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Pracy na jej oficjalnym portalu - pip.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41703 )
Array ( [docId] => 41703 )