Edukacja uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/24

Data: 19-06-2023 r.

Minister edukacji w liście skierowanym do kuratorów oświaty, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego a przede wszystkim do dyrektorów szkół i nauczycieli, przedstawia jakie obowiązują systemowe rozwiązania w zakresie edukacji oraz opieki uczniów z Ukrainy. Przedstawione zasady dotyczą roku szkolnej 2023/2024.

Dzieci z Ukrainy w wieku od 7 do 18 roku życia są przyjmowane do publicznych szkół na takich samych warunkach jak dzieci będące polskimi obywatelami. Tak samo są więc obejmowane opieką i mają prawo do takich samych warunków nauczania. 

Dzieci są przyjmowane w ciągu całego roku szkolnego, natomiast decyzja o tym do której klasy uczeń ma chodzić, jest uzależniona od sumy ukończonych lat nauki za granicą. Podstawą są także dokumenty wydane przez zagraniczne szkoły. Nie jest wymagane, aby te dokumenty były tłumaczone przez tłumacza przysięgłego.  Jeśli ani dziecko ani rodzice czy opiekunowie nie dysponują takimi dokumentami, wystarczające powinno być oświadczenie rodziców o sumę lat nauki.

Przepisy pozwalają rodzicom także na zwrócenie się do dyrektora placówki, aby dziecko zostało przyjęte do klasy niższej, co może być podyktowane chociażby wiekiem ucznia. 

Co do zasady, dziecko z Ukrainy powinno trafić do szkoły, w której obwodzie mieszka. Szkoła ma obowiązek przyjąć je z urzędu. Jedna w przypadku gdy przyjęcie dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu wymagałoby przeprowadzenia zmian organizacyjnych w pracy szkoły - organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, która prowadzi szkołę podstawową, może - jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego - wskazać:
- inną szkołą podstawową prowadzoną przez tę samą jednostkę samorządową
- inną szkołę podstawową prowadzoną przez inną jednostkę samorządu terytorialnego, jeśli obie jednostki zawrą odpowiednie porozumienie. 

Jeśli jednostka samorządu terytorialnego nie może wskazać innej właściwej szkoły - robi to kurator oświaty.

Inne szkoły mogą uzależnić przyjęcie dziecka od liczby wolnych miejsc. Nie jest istotne co potwierdza pobyt ucznia na terenie Polski (czy jest to zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, czy zgoda na pobyt ze względów humanitarnych czy uzyskanie statusu uchodźcy). 

Resort edukacji rekomenduje organizowanie nauki uczniów przybywających z Ukrainy w formie oddziałów przygotowawczych. Wynika to z braku lub słabej znajomości języka polskiego, a także z konieczności dostosowania przekazywanych treści do potrzeb tej grupy uczniów. 

Ministerstwo edukacji poinformowało, że planowane jest przedłużenie niektórych zasad dotyczących edukacji dzieci z Ukrainy, w związku z przedłużeniem legalności ich pobytu na podstawie tzw. specustawy ukraińskiej. W związku z czym w roku szkolnym 2023/2024 także będzie możliwe:
a) powołanie składu zespołu egzaminatorów, który będzie sprawdzał pracę uczniów z Ukrainy napisane w ramach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego
b) niepodleganie rocznej i śródrocznej klasyfikacji, jeśli uczniowie uczęszczają do oddziału przygotowawczego
c) organizowanie dodatkowych zajęć języka polskiego, będzie ich co najmniej 6 godzin tygodniowo, a grupy nie mogą przekroczyć 15 uczniów.
d) uczęszczanie uczniów do oddziałów przygotowawczych na zajęcia przeznaczone do osiągnięcia określonych efektów kształcenia 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43099 )
Array ( [docId] => 43099 )