Nowe urlopy dla nauczycieli od 26 kwietnia

Data: 24-04-2023 r.

Od 26 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy Kodeksu pracy, których istotą jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy work-life balance. Pojawia się w nich np. urlop z powodu działania siły wyższej, czy urlop opiekuńczy. W jaki sposób uprawnienie do skorzystania z tych urlopów zostało wprowadzone w Karcie Nauczyciela? 

Urlop z powodu siły wyższej 

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej znajdzie się w art. 68a Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim, nauczyciel będzie miał prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli niezbędna będzie jego osobista obecność. Wymiar tego urlopu to dwa dni w roku kalendarzowego. Natomiast w czasie korzystania z tego zwolnienia nauczycielowi przysługuje połowa wynagrodzenia określonego w art. 30 Karty Nauczyciela. 

 

Dyrektor jest związany wnioskiem nauczyciela - co za tym idzie musi udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej w dniu korzystania z przysługującego zwolnienia. 

Regulacja wprowadzona do Karty Nauczyciela jest tożsama z tą, która znalazła się w Kodeksie pracy. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku nauczyciela nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, podczas gdy pracownik w pierwszym składanym wniosku o takie zwolnienie może wybrać, czy korzysta z wymiaru dni (2 dni w roku kalendarzowym) czy godzin (łącznie 16 godzin w roku kalendarzowym dla osób zatrudnionych na cały etat). 

Zarówno w Kodeksie pracy jak i w Karcie Nauczyciela nie zdefiniowano czym jest siła wyższa. Należy przyjąć, że to jakieś nadzwyczajne zjawisko, którego nie dało się przewidzieć i które wymaga osobistej obecności nauczyciela. Mamy także pewną podpowiedź w samym przepisie, że jest to związane z pilną sprawą rodzinną spowodowaną chorobą lub wypadkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostawiona jest spora przestrzeń do subiektywnej oceny przez osobę chcącą skorzystać z tej formy zwolnienia od pracy. 

Urlop opiekuńczy

W dodanym art. 68b przewidziano natomiast wprowadzenie bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Wymiar tego urlopu to 5 dni w roku kalendarzowym. Urlop opiekuńczy to czas wolny na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia, wymaganych z powodu poważnych względów medycznych. Dotyczy on:
a) osoby będącej członkiem rodziny lub
b) osoby zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym. 

Do zasad udzielania tego zwolnienia należy stosować przepisy Kodeksu pracy zawarte w dziale siódmym - rozdział Ia. Z tych przepisów dowiadujemy się, że za członka rodziny uznawani są: syn, córka, matka, ojciec lub małżonek. 

Urlop na opiekę jest udzielany w dniach, które są dla nauczyciela dniami wolnymi od pracy. Aby skorzystać z tego rodzaju wolnego, nauczyciel musi złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, przy czym przepisy wskazują także termin na złożenie takiego wniosku. Zgodnie z art. 1731 kp., który wejdzie w życie 26 kwietnia - nauczyciel musi złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. 

Wniosek ten musi wskazywać dane osoby wymagającej osobistej opieki ze względów medycznych, a także przyczynę, z powodu której nauczyciel musi tej opieki lub wsparcia udzielić, a także stopień pokrewieństwa, bądź adres zamieszkania w przypadku osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie. 

Źródło:

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2023 r. poz. 641

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42897 )
Array ( [docId] => 42897 )