Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Data: 27-06-2023 r.

Nauczyciel może być stroną porozumienia o obniżeniu wymiaru zajęć. Tryb zawierania tego porozumienia został określony w art. 22 ust. 2 ustawy - Karta Nauczyciela. Jeśli podpisał takie porozumienie, które wchodzi w życie od nowego roku szkolnego, a następnie wystąpi z wnioskiem o urlop dla poratowania zdrowia, to musi się liczyć z tym, że podczas tego urlopu będzie miał prawo do zasadniczego wynagrodzenia, które odpowiada obniżonemu wymiarowi godzin. 

Sąd Najwyższy rozstrzygał problem, czy nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia powinien otrzymywać przez cały okres tego urlopu wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu otrzymywanemu w dniu rozpoczęcia urlopu, czy też powinno być ono uzależnione od wymiaru zajęć obowiązkowych, w jakim w tym okresie miał pracować? 

Co do zasady wynagrodzenie nauczyciela jest uzależnione od kilku czynników - przede wszystkim od liczby zajęć obowiązkowych. Nie ma przy tym uzasadnienia dla zróżnicowania sytuacji nauczyciela w zależności od tego czy wykonuje on swoje obowiązki, czy przebywa na urlopie. W toku postępowania sądowego Sąd Rejonowy stanął na stanowisku, że jeśli nauczyciel podpisał porozumienie zgodnie z którym zgodził się na obniżenie wymiaru zajęć a także przyjął do wiadomości, że w konsekwencji będzie miał także obniżone wynagrodzenie, to musi także pamiętać o tym, że w sytuacji skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, jego wynagrodzenie także będzie obniżone - zgodnie z obowiązującym go wymiarem zajęć. 

Trzeba przyznać, że sytuacja nauczyciela jest dość nietypowa, ponieważ z urlopu na poratowanie zdrowia mogą korzystać osoby z pełnym wymiarem godzin. Składając wniosek - jeszcze taki miał, wiedział także, że od nowego roku szkolnego nie będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. 

Zgodnie z art. 75 ust. 5 ustawy - Karta Nauczyciela - nauczyciel ma prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia. Sąd Okręgowy rozpatrujący sprawę na skutek zaskarżenia pierwszoinstancyjnego rozstrzygnięcia, podkreślił, że wykładnia tego przepisu jest związana z faktycznymi warunkami zatrudnienia nauczyciela obowiązującymi przed skorzystaniem z tego urlopu. Jeśli zatem najpierw zostaną zaproponowane nowe warunki pracy i płacy, na które nauczyciel wyrazi zgodę, a następnie złoży wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, otrzyma wynagrodzenie zgodnie z tymi nowymi warunkami. Zdaniem SO niedopuszczalne byłoby dopuszczenie do sytuacji, w której pozostawanie na urlopie byłoby dla nauczyciela bardziej korzystne niż aktywne świadczenie pracy. 

Przepis art. 72 ust. 5 Karty Nauczyciela może być interpretowany w różny sposób. Jednak Sąd Najwyższy w swoim wyroku stanął na stanowisku, że w przypadku nauczyciela, który uzgodnił, że od nowego roku szkolnego będzie miał niższy wymiar godzin, a tym samym niższe wynagrodzenie, a następnie przeszedł na urlop dla poratowania zdrowia - powinno się stosować wynagrodzenie zasadnicze odpowiadające obowiązującego go w tym czasie wymiarowi godzin. 

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2019 r. sygn. III PK 49/18, opublikowany wraz z uzasadnieniem w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego - portal sn.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43125 )
Array ( [docId] => 43125 )