Przychód z udziałów w spółce komandytowej

Kategoria: PIT
Data: 29-06-2023 r.

Wspólnicy spółki komandytowej otrzymują przychód z wypłaty odsetek od udziału. Zasady tej wypłaty określa art. 53 w związku z art. 103 ustawy - Kodeks spółek handlowych. W jaki sposób wypłatę tę należy traktować w zakresie przepisów podatkowych? Sprawą tą zajmował się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku. Jakie zajął stanowisko? 

Spójrzmy na przepisy dotyczące wypłaty odsetek od udziału. Zgodnie z art. 103 - w sprawach nieuregulowanych w dziale ksh poświęconym spółkom komandytowym, należy co do zasady - odpowiednio stosować przepisy dotyczące spółki jawnej. Zgodnie natomiast z art. 53 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh) który dedykowany jest właśnie spółce jawnej, wspólnik ma prawo żądać każdego roku wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego. Żądanie to jest uprawnione nawet wówczas, gdy sama spółka poniosła stratę. 

 

Aby rozstrzygnąć obowiązki podatkowe, konieczne jest zweryfikowanie także przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, w przypadku gdy spółka niebędąca osobą prawną prowadzi działalności gospodarczą, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. - czyli za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 - przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. 

Po przeanalizowaniu przywołanych przepisów Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że w przypadku osoby fizycznej, która jest wspólnikiem spółki komandytowej, przychód otrzymany z wypłaty odsetek od udziału kapitałowego (zgodnie z art. 53 w związku z art. 103 ksh) jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5b ust. 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). 

Warto dodać, że organ skarbowy wydając interpretację prawa podatkowego w tej sprawie, stanął na stanowisku, że wypłaty odsetek od wkładu powinny być zaliczone do tzw. przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z tym stanowiskiem. 

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 265/20 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43129 )
Array ( [docId] => 43129 )