Ulga termomodernizacyjna - warunki stosowania

Kategoria: PIT
Data: 19-06-2023 r.

Osoby, które chcą zrealizować inwestycję dotyczącą termomodernizacji, mogą liczyć na wsparcie. Jednym z jego rodzajów jest możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Kto i kiedy może sięgnąć po takie rozwiązania? 

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się:
a) stosując skalę podatkową,
b) stosując podatek liniowy - jednolita stawka 19%
c) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

 

Ulga jest przeznaczona zarówno dla tych, którzy mają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, jak i dla podatników rozliczających jedynie przychody osiągnięte na terenie naszego kraju. 

Sposób stosowania ulgi

W przypadku podatników stosujących rozliczenia wymienione w punktach a) i b) ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczania podatku wydatków, które ponieśli oni na realizację inwestycji termomodernizacyjnej. W przypadku podatników określonych w punkcie c) - wspomniane wydatki odliczają oni od przychodu. 

Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne? 

Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym może być:
a) takie działania, które sprawią, że następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną zarówno do ogrzewania jak i do podgrzania wody
b) przedsięwzięcie na skutek którego zmniejszone zostają straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, przy czym budynki mieszkalne do których doprowadzona jest ta sieć, muszą spełniać wymagania w zakresie oszczędności energii lub też podjęto już działania, które mają doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii w tych budynkach
c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, co jest następstwem likwidacji lokalnego źródła ciepła. W konsekwencji ma nastąpić obniżenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków
d) zmianę wykorzystywanych źródeł ciepła - całkowitą lub częściową, na źródła odnawialne

Do zrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, nie jest konieczne wcześniejsze wykonanie audytu energetycznego. 

Warunki skorzystania z ulgi

Podatnicy chcący skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej muszą jednak pamiętać, że warunkiem jej zastosowania jest poniesienie wydatku uwzględnionego na liście wydatków znajdującej się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Znalazły się na niej zarówno materiały budowlane, określone urządzenia oraz usługi. Przed podjęciem decyzji o termomodernizacji warto więc zweryfikować zawartość tej listy. 

Ważne: Jeśli podatnik zamontował klimatyzator z funkcją grzania, to nie będzie mu przysługiwało prawo do ulgi termomodernizacyjnej. 

Ważnym warunkiem jest także odpowiednie udokumentowanie poniesionych wydatków. Akceptowalna jest jedynie faktura wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia z VAT. To samo dotyczy wydatków poniesionych za granicą. 

Ważne: Wydatkiem jest cała kwota - uwzględniająca podatek VAT, jeśli nie został on odliczony na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo przedsięwzięcie termomodernizacyjne może dotyczyć jedynie mieszkalnego budynku jednorodzinnego (może być to dom wolno stojący lub w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy grupowej). 

Dom ma służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i nie mogą się w nim znajdować więcej niż dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i jeden lokal użytkowy o powierzchni nie większej niż 30% całkowitej powierzchni budynku. 

Ważne: Z ulgi można skorzystać także wtedy, gdy ze względów technicznych nie ma możliwości zainstalować np. instalacji fotowoltaicznej na budynku, więc jest montowana na budynku sąsiednim albo na gruncie. 

Podatnik musi posiadać prawo własności ewentualnie współwłasności budynku (niezależnie czy będzie to współwłasność w częściach ułamkowych - wielkość udziałów nie ma znaczenia, czy współwłasność łączna).

Podatnik ma trzy lata na zakończenie przedsięwzięcia. Okres ten jest liczony od końca roku kalendarzowego w którym poniósł pierwszy wydatek dotyczący przedsięwzięcia. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł. Jest to kwota, którą należy stosować do wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych i dotyczy wszystkich budynków podatnika. 

Jeśli kwota do odliczenia nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie (tudzież przychodzie) podatnika, może on ją odliczyć w kolejnych latach, jednak nie więcej niż sześciu. Okres sześcioletni liczy się od końca roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek. 

Źródło:

Objaśnienia podatkowe dotyczące formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43097 )
Array ( [docId] => 43097 )