Przymusowe dochodzenie należności z VAT

Data: 10-01-2023 r.

Ustawa o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie takich rozwiązań, dzięki którym będzie można przymusowo dochodzić należności związane z podatkiem od towarów i usług, rozliczanym w poszczególnych procedurach. Jest to jeden z elementów proponowanego przez rząd usprawnienia działań prowadzonych w ramach egzekucji administracyjnej i doprowadzenia do jej większej skuteczności. Projekt przepisów przygotował minister finansów. 

Wśród rozwiązań zaproponowanych przez ministra finansów w przygotowanych przepisach, znajduje się regulacja poświęcona przymusowemu dochodzeniu podatku VAT. Odnosi się to do podatku rozliczanego w szczególnych procedurach, a więc gdy podatnik ma miejsce zamieszkania lub siedziby w państwie innym niż Polska i tam też złożył deklarację. 

Rejestr Należności Publicznoprawnych ma ułatwiać dostęp do informacji o podmiotach, które nie regulują należności pieniężnych, mimo takiego obowiązku. Należności o których mowa podlegają egzekucji administracyjnej, a ich wierzycielami są:
a) naczelnicy urzędów skarbowych
b) jednostki samorządu terytorialnego

Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania, dzięki którym korzystanie z Rejestry będzie efektywniejsze i bardziej sprawne. Stan ten ma zostać osiągnięty poprzez umożliwienie uprawnionym podmiotom automatycznego uzyskiwania informacji o podmiotach wpisanych do rejestru. Uprawnione do takich danych są np. prokuratura czy sąd. Nowe rozwiązania likwidują pisemną formę upoważnienia osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, do uzyskania jej danych z rejestru. 

Egzekucja należności rozpocznie się szybciej, poprzez uproszczenia wprowadzona na jej wstępnym etapie. Nowe przepisy rezygnują z nadawania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej i przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania. 

Ustawa rozwiązuje także problemy związane z postępowaniem w przypadku zajęcia rzeczy lub prawa majątkowego przez co najmniej dwa organy egzekucyjne. Zrezygnowano z obowiązku zawiadamiania komornika sądowego o sposobie rozliczenia środków pieniężnych, jeśli nie przekazał organowi egzekucyjnemu adnotacji umożliwiającej prowadzenie łącznej egzekucji, oraz gdy zajęcie zostanie dokonane w ramach postępowania zabezpieczającego. 

Zmiany dotknęły także egzekucję z rachunku bankowego. W jej przypadku nie będzie obowiązku przetrzymywania przez 7 dni przez bank środków pieniężnych objętych zajęciem. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie Decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42559 )
Array ( [docId] => 42559 )