Likwidacja działalności wymaga opodatkowania według spisu z natury

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-11-2013 r.

Podatnik likwidujący działalność gospodarczą musi sporządzić remanent likwidacyjny. Jeśli w dniu likwidacji posiada na stanie samochód (lub inne maszyny), to muszą one zostać w nim ujęte. Od ich wartości trzeba będzie zapłacić VAT.

W praktyce podatnicy przed zakończeniem działalności wyzbywają się posiadanych towarów i środków trwałych. Cześć z nich zmienia właściciela w drodze darowizny. Należy pamiętać, że czynność taka również może podlegać opodatkowaniu. Powstanie wtedy podatek należny (od nieodpłatnego przekazania), którego otrzymujący darowiznę nie odliczy. W związku z tym najlepszą opcją jest sprzedaż posiadanych dóbr przed likwidacją firmy.

Taka czynność powinna zostać udokumentowana fakturą VAT. Jednocześnie podatek ten będzie podatkiem naliczonym do odliczenia u nabywcy (jeśli oczywiście prowadził działalność opodatkowaną). Jeśli przykładowo kupującym samochód będzie firma współmałżonka, to transakcja taka wyjdzie „na zero” na gruncie VAT.

 

Jednocześnie uważa się, że taka sprzedaż – jeśli samochód był objęty wspólnością majątkową małżeńską – nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym. Oznacza to, że współmałżonek (sprzedawca) nie uzyskuje przychodu, zaś u nabywcy nie ma kosztu, czy też nowej wartości początkowej do amortyzacji. Powinna wówczas nastąpić kontynuacja amortyzacji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31500 )
Array ( [docId] => 31500 )