Pełne odliczenie VAT od aut używanych tylko w działalności gospodarczej

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 17-04-2014 r.

Już obowiązują przepisy, na mocy których od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych można odliczyć 50% VAT. Bezlimitowe odliczenie przysługuje od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej.

Ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które są wykorzystywane do działalności mieszanej (czyli zarówno dla potrzeb związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą jak i do jest umożliwianie pracownikom korzystania z firmowych pojazdów w celu dojazdu do pracy. Podatnicy użytkujący takie pojazdy nie odliczą również podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu. Możliwość ta została wstrzymana do końca czerwca 2015 roku, kiedy to przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% podatku od paliwa.

 

Znowelizowana ustawa o VAT zakłada, że pełne odliczenie podatku przysługuje w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Ma to miejsce wtedy, gdy:

  • Sposób wykorzystywania pojazdu (zwłaszcza określony w ustalonych przez podatnika zasadach używania auta) dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
  • Konstrukcja pojazdu wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że takie użycie jest nieistotne.

Nowe zasady odliczania podatku naliczonego od firmowych samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej, mają umożliwić przedsiębiorcom odliczenie pełnego VAT. Przepisy przewidują jednak szeroki katalog wymogów, których nie spełnienie skutkuje zarówno utratą prawa do pełnego odliczenia VAT, jak również jest zagrożone wysokimi sankcjami karnymi skarbowymi (grzywna nawet do ponad 16 mln zł). Podatnik ma obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki).

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34811 )
Array ( [docId] => 34811 )