Abonament RTV w działalności gospodarczej

Autor: Styczyński Rafał
Data: 11-04-2012 r.

Podatnicy prowadzący działalność w mieszkaniu niejednokrotnie mają problem z rozliczaniem wydatków. Zaliczenie niektórych wydatków do kosztów nie wzbudza kontrowersji, takie jak energia elektryczna czy czynsz. Jednak problem wywołuje zaliczenie do kosztów wydatków na abonament RTV.

W niektórych przypadkach udowodnienie związku wydatku na abonament RTV z przychodem nie nastręcza większych problemów, np., telewizor będący w poczekalni w salonie kosmetycznym mający za zadanie umilić czas klientom podczas oczekiwania na swoją kolejkę. Z kolei właścicielowi sklepu czy informatykowi będzie znacznie trudniej udowodnić niezbędność radia czy telewizji w firmie.

Potwierdzenie powyższych uwag możemy odnaleźć w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, nr OG/005/7/PDI/415-3/2006, z którego wynika, że:

„(…) abonament stanowi koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej tylko wówczas, gdy rachunek (faktura) dotyczy podmiotu gospodarczego a podatnik wykaże, że poniesiony wydatek ma wymierny wpływ na powstanie lub powiększenie przychodu (…)”.

Dlatego wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez firmę działalności. Generalnie organy podatkowe nie kwestionują możliwości zaliczenia wydatków z tytułu związanych z eksploatacją mieszkania w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Jednak w przypadku kwalifikowania wydatków na abonament rtv do kosztów uzyskania przychodu należy wykazać się znaczną ostrożnością.

Wydatek na opłacenie abonamentu RTV nie został wymieniony w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. Jednakże w przypadku prowadzenia działalności w mieszkaniu, organy podatkowe kwestionują możliwość zaliczenia tego typu wydatków do kosztów argumentując, iż nie można uznać, że odbiornik będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a nie również na potrzeby osobiste podatnika.

„(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka nie wykorzystuje telewizji kablowej wyłącznie w prowadzonej działalności, ponieważ służy ona przede wszystkim do celów prywatnych (użytkownikiem kablówki podatniczka była już wcześniej). Abonament jest opłatą stałą związaną z możliwością korzystania z usługi dostępu do telewizji kablowej. Koszty abonamentu byłyby ponoszone bez względu na prowadzoną działalność w miejscu zamieszkania.

(…) należy stwierdzić, iż wydatki związane z opłatą abonamentową za udostępnienie telewizji kablowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, a więc podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Faktura wystawiona przez operatora sieci kablowej na podatniczkę jako osobę fizyczną, nie może być wykorzystana do odliczenia podatku naliczonego (…)”.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31594 )
Array ( [docId] => 31594 )