Kierowca narusza kilka przepisów - jakie są konsekwencje?

Data: 12-06-2023 r.

Wydaje się, że polskie przepisy dotyczące punktów karnych dla kierowców, którzy naruszyli kilka przepisów prawa drogowego jednym czynem są cokolwiek niespójne. W konsekwencji liczba punktów może mieć charakter uznaniowy, a przecież po przekroczeniu liczby 24 kierowca traci prawo jazdy. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę obowiązującej regulacji, zaznaczając, że obecnie obowiązujące przepisy są zbyt uznaniowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o zmianę przepisów. Te aktualnie obowiązujące zawierają niespójność legislacyjną. Mowa o regulacjach zawartych w:
a) art. 17 ust. 1 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw
b) art. 98 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
c) § 3 rozporządzenia MSWiA z 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. RPO dokonał analizy tych przepisów. 

Jakie wnioski przyniosła? 

Przepis określony w punkcie a) zawiera delegację ustawową do wydania rozporządzenia, które ma określać:
- liczbę punktów przyznawanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz sposób punktowania
- tryb występowania z wnioskiem o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji
- sposób i tryb udzielania osobie wpisanej do ewidencji informacji i wydawania zaświadczeń dotyczących zarówno tej osoby jak i jej naruszeń oraz przypisanych punktach. 

Na podstawie tej delegacji powstał przepis rozporządzenia zgodnie z którym, jeśli kierujący dopuścił się jednym czynem dwóch lub większej liczby naruszeń, do ewidencji wpisuje się wszystkie popełnione naruszenia, każdemu przypisującą odpowiadającą mu liczbę punktów. 

Można mieć poważne wątpliwości co do tak sformułowanego przepisu, szczególnie biorąc pod uwagę konstytucyjne zasady legislacji. Zgodnie z nimi, jeśli przepis ogranicza wolności i prawa, to powinien być sformułowany w sposób, który pozwala jednoznacznie ustalić kto i w jakiej sytuacji podlega ograniczeniom, musi być także na tyle precyzyjny, by możliwa była jednolita wykładnia i stosowanie. RPO uznał, że rozporządzenie nie spełnia tych warunków. 

W nieobowiązujących już przepisach, była sformułowana zasada, zgodnie z którą w przypadku gdy jednym czynem kierowca naruszył kilka przepisów, liczba punktów od 1 do 15 przyznawana za każde naruszenie była sumowana, jednak jeżeli suma przekraczała 15 punktów - kierowca otrzymywał właśnie 15 punktów. 

Obecny art. 17 ust. 1 nie wprowadził takiego ograniczenia, w konsekwencji popełnienie jednym czynem więcej niż jednego naruszenia może skutkować przyznaniem dowolnej liczby punktów i utratą prawa jazdy. 

Trzeba mieć jeszcze na uwadze art. 9 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim, w przypadku gdy czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę, co jednak nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych na podstawie innych naruszonych przepisów. 

Czy minister spraw wewnętrznych i administracji uzna potrzebę zmiany przepisów? 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43069 )
Array ( [docId] => 43069 )