Zmiany wniosków świadectw kierowcy

Data: 22-06-2023 r.

W postępowaniach administracyjnych, które wymagają dołączenia zaświadczenia o zatrudnieniu kierowcy na druku ZZ, od 1 lipca 2023 r. będzie wymagane zastosowanie nowego formularza. Dotyczy to postępowań wszczętych po wskazanej dacie. Niedopełnienie tego obowiązku sprawi, że wnioski nie będą spełniały wymagań formalnych i odpowiedni organ będzie zmuszony wezwać do ich uzupełnienia. 

Na stronie Głównego Inspektora Transportu drogowego został opublikowany nowy wzór druku ZZ, który należy dołączać do wszystkich wniosków - decydująca jest data wpływu wniosków do urzędu. Druki mają zastosowanie do wniosków, które trafią do urzędu od dnia 1 lipca 2023 r. 

Jest to istotna wiadomość dla osób, które ubiegają się o wydanie świadectw kierowcy. Aby otrzymać świadectwo niezbędne jest dołączenie do wniosku:
a) w przypadku kierowców, którzy wykonują przewozy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej  3,5 tony:
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa kierowcy
- kserokopie: dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy
- zaświadczenie o zatrudnienie kierowcy
- kopię: karty kwalifikacji kierowcy, która została wydana w państwie członkowskim UE, zawierającej aktualny wpis kodu 95 oraz posiadanego prawa jazdy, bądź też
- kopię prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim UE z aktualnym wpisem kodu 95
- kopię licencji wspólnotowej. 

b) w przypadku kierowców, którzy wykonują przewozy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa kierowcy
- kserokopie: dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy
- kopię licencji wspólnotowej
- zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy
- kopie orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (art. 39a ust. 1 pkt 3 oraz braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (art. 39a ust. 1 pkt 4). 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że organy państwa członkowskiego w którym przewoźnik ma siedzibę, regularnie sprawdzają czy są spełnione warunki, na podstawie których zostało wydane świadectwo kierowcy. Warunki te określa art. 5 ust. 1. Kontrole obejmują każdego roku 20% wszystkich ważnych świadectw kierowców, które zostały wydane w tym państwie. 

Jeśli przedsiębiorca niewłaściwie wykorzystuje świadectwo kierowcy, czyli nie spełnia warunków będących podstawą jego wydania, będź we wniosku o jego wydanie podał nieprawidłowe informacje, Główny Inspektor Transportu Drogowego cofa świadectwo kierowcy i zawiesza wydawanie nowych świadectw w okresie 30 dni. 

Źródło:

Informacja nr 48/2023 opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu drogowego - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43111 )
Array ( [docId] => 43111 )