Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach

Data: 24-05-2023 r.

Minister infrastruktury przygotował projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. W dniu 23 maja przyjęła go już Rada Ministrów. Nowa regulacja ma dostosować polskie przepisy, do przepisów unijnych. 

Projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym - jak sam tytuł wskazuje, reguluje kwestie delegowania kierowców w ramach tzw. pakietu mobilności. Celem jest ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych (łatwiejsze rozliczanie kierowców delegowanych za granicę) oraz poprawa warunków pracy kierowców. W informacji podanej na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy także, że nowe przepisy to wyraz troski rządu o krajowy rynek i próba jego ochrony przed nieuczciwą konkurencją przewoźników drogowych z innych państw zarówno unijnych jak i spoza UE. 

Omawiany projekt zawiera przepisy, które mają dotyczyć jedynie przewoźników drogowych z siedzibą poza terytorium Polski (niezależnie czy będzie to inne państwo członkowskie UE czy kraj trzeci), w przypadku gdy kierują oni tymczasowo swojego pracownika-kierowcę do pracy na terytorium Polski. Skierowanie to ma być związane z realizacją usługi w zakresie transportu drogowego.

Obowiązki przewoźników z innego kraju

Jeśli opisany wcześniej przewoźnik będzie miał siedzibę w innym państwie członkowskim UE - będzie zobowiązany zgłosić delegowanego kierowcę najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania. Do zgłoszenia ma być wykorzystywany specjalny serwis internetowy, połączony z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym. Do obowiązków takiego przewoźnika będzie należało także zapewnienie kierowcy odpowiednich dokumentów w formie papierowej lub elektronicznej. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy są przestrzegane określone przepisami wymogi, także podczas kontroli drogowej.

Jeśli natomiast przewoźnik ma siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej będzie zobowiązany zgłosić kierowcę bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy. Kierowca będzie musiał posiadać papierowe potwierdzenie delegowania, które zobowiązany będzie okazać podczas kontroli drogowej. 

Uproszczenia dla przewoźników

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące naliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy w przypadku kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. 

Uproszczenie ma się sprowadzać do ujednolicenia systemu naliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne oraz wysokości zaliczki na PIT, a także wprowadzenia ujednoliconej stawki diety zagranicznej poprzez wprowadzenia tzw. wirtualnej diety. Ma ona pomóc w sposobie rozliczania ulg odnoszących się do składek ZUS oraz PIT. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie decyzji rządu - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43006 )
Array ( [docId] => 43006 )