Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy

Data: 15-06-2023 r.

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym doczekała się autopoprawki. Dotyczy ona zgłoszenia przewozu drogowego - a dokładniej, doprecyzowuje nową regulację w tym zakresie. 

Zaproponowana przez Ministra Infrastruktury autopoprawka dotyczy projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja 2023 r. Sam projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji europejskich w zakresie delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego (tzw. Pakiet Mobilności). 

 

Zmiana ma doprowadzić do ujednolicenia danych dotyczących przewozów, które to są gromadzone w rejestrze. Jest to dostosowanie przepisów do rozwiązań wynikających z piątego pakietu sankcji, będącego odpowiedzią na działania Rosji w Ukrainie. Zdaniem resortu infrastruktury zmiana przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie drogowym. 

To bezpieczeństwo postrzegane jest przez ministra infrastruktury przez pryzmat ochrony polskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją, czyli zapewnienia przedsiębiorcom odpowiednich warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają być także kluczem do zapewnienia odpowiednich warunków pracy i ochrony socjalnej. 

Proponowana w autopoprawce zmiana dotyczy zagranicznych podmiotów wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy na podstawie:
a) zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw transportu
b) wielokrotnego zagranicznego zezwolenia wydanego przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenia EKMT)

Wskazane podmioty będą zobowiązane do dokonania zgłoszenia przewozu do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Zgłoszenia, o którym mowa, należy dokonać przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski. 

Zmianie ma ulec także zakres dostępu do danych zgromadzonych we wskazanym wcześniej rejestrze. Dostęp będzie miała także Inspekcja Transportu Drogowego, która obecnie może skorzystać z tych danych jedynie w celu kontroli przewozu tzw. towarów wrażliwych. 

Aby zapewnić jednolitość danych zgłaszanych do SENT, zgłoszenie ma obejmować:
- państwo załadunku
- państwo rozładunku
- numer zezwolenia
- planowane miejsce i datę rozpoczęcia oraz zakończenia przewozu na terytorium Polski

Wprowadzona zmiana dotyczy także kwestii podatkowych i składkowych. Nowe proponowane przepisy zakładają, że kwoty stanowiące zwrot nieudokumentowanych wydatków na korzystanie z urządzeń sanitarnych dla kierowców wykonujących zadania służbowe w zakresie przewozów drogowych zostaną wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Od wskazanych kwot nie będzie także pobierana zaliczka na podatek dochodowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43082 )
Array ( [docId] => 43082 )