Czy komandytariusz prowadzący sprawy spółki musi opłacić ZUS? 

Kategoria: Składki ZUS
Data: 28-01-2023 r.

Umowa o pracę, czy umowa zlecenia, to nie jedyna forma pozwalająca komandytariuszowi świadczyć pracę na rzecz jego spółki. Możliwe jest zawarcie odpowiedniego zapisu w samej umowie spółki. W takim przypadku wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie uchwały wspólników wydanej na podstawie umowy spółki. Co w takim przypadku ze składami na ubezpieczenia społeczne? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwiązywał problem komandytariuszy jednej ze spółek. Były to osoby fizyczne, obywatele polscy zamieszkujący na terenie naszego kraju, którzy świadczyli na rzecz spółki pracę na podstawie umowy o pracę. Łączący ich ze spółką stosunek prawny nie był dla nich jednak zadowalający. Komandytariusze pełnili funkcje dyrektorów określonych działów spółki - samodzielnie wykonywali zadania i podejmowali decyzje, nie podlegają przy tym niczyjemu zwierzchnictwu. Sami także decydowali o miejscu, czasie i sposobie pracy. Uznali więc, że biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, ich działalność nie powinna być jako taki traktowana. 

W związku z czym zdecydowali o jego zmianie. Pierwszym krokiem było rozwiązanie zawartych umów o pracę. Następnie zmienili umowę spółki wprowadzając do niej zapis, zgodnie z którym komandytariuszom, podobnie jak innym wskazanym wspólnikom, będzie przysługiwać prawo prowadzenia spraw spółki. Z tego tytułu będą także otrzymywać wynagrodzenie określone w uchwale wspólników. 

Wyraźnie zaznaczają przy tym, że otrzymywane wynagrodzenie będzie wypłacane jedynie na podstawie uchwały wspólników wydanej na podstawie umowy spółki. 

Czy taka forma świadczenia pracy na rzecz spółki jest tytułem do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a spółka będzie pełniła rolę płatnika? 

Brak obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia

Ważne: Jeśli komandytariusz prowadzi sprawy spółki jedynie na podstawie zobowiązania, które wynika z umowy spółki, a wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie uchwały wspólników wydanej w związku z zapisami umowy, to nie powstaje tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi, chorobowymi. 

Spółka nie pełni funkcji płatnika składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia przyznanego Komandytariuszom w uchwale wspólników na podstawie umowy spółki. 

Wynagrodzenie na podstawie umowy spółki

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, w umowie spółki można zawrzeć zapisy na podstawie których za prowadzenie spraw spółki wspólnicy otrzymają wynagrodzenie. Sama umowa może wskazywać albo jego wysokość, albo też sposób w jaki to wynagrodzenie będzie określone (art. 6 ksh w związku z art. 37 ksh). 

Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia trzeba sięgnąć do art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W przepisie tym znajdujemy regulację, zgodnie z którą komandytariusz podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jako wspólnik spółki komandytowej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. A zatem już sam fakt, że dana osoba jest wspólnikiem rodzi obowiązek ubezpieczenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy prowadzi on sprawy spółki czy też nie. 

Ważne: Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dotyczy zarówno komandytariuszy jak i komplementariusz przez sam fakt bycia wspólnikiem spółki komandytowej. 

Trzeba jednak zauważyć, że w katalogu obowiązkowych tytułów ubezpieczenia zawartym w art. 6 ustawy o sus nie ma osób prowadzących spraw spółki, nawet jeśli z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. 

Źródło:

Decyzja nr 38 z 19 stycznia 2023 r. wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Gdańsku - sygn. DI/10000/43/27/2023 opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42618 )
Array ( [docId] => 42618 )